Rusko prožilo Suchoj únor, ukrajinská PVO ukázala svou sílu, smlsla si na letadlech za miliardy

Rusko prožilo Suchoj únor, ukrajinská PVO ukázala svou sílu, smlsla si na letadlech za miliardy
Autor fotografie: Oleg V. Belyakov / Wikimedia commons / CC-BY|Popisek: Bombardér Su-34
03 / 03 / 2024, 14:00

Ukrajinská armáda na konci února poskytla informace, že v posledních dvou týdnech úspěšně zničila třináct ruských letounů. Mezi nimi byl také nejlepší radarovou a senzorovou technikou vyzbrojený A-50U. Pokud by se informace potvrdily, Rusko by za pouhé dva týdny přišlo o techniku v hodnotě přesahující 17 miliard korun.

Ukrajinské armáda ve čtvrtek 29. února oznámila, že od poloviny měsíce února protivzdušná obrana Ukrajiny úspěšně sestřelila 13 letounů Ruska. Podle informací zveřejněných na sociální síti X mělo jít o deset letounů Su-34, dvě víceúčelové stíhačky Su-35 a jedno letadlo včasné výstrahy A-50U. Ruská média potvrdila sestřelení dvou stíhacích letadel Su-35 a letounu A-50U, ale k jiným zprávám se nevyjádřila. Podle polského webového portálu Defence24 jsou navíc ukrajinské důkazy pro sestřelení Su-34 velmi slabé. 

Na poskytnutých videích a fotografiích,které mají sloužit pro potvrzení ukrajinských zpráv, podle Macieje Szopy z Defence24 nejde téměř nic rozeznat a některé záběry údajně dokládající sestřelení Su-34 byly dříve prezentovány jako zneškodnění Su-35 nebo A-50U. Ukrajinská armáda také poskytla elektronické mapy ukazující místo sestřelení letounů, avšak ty nejsou podle Szopy také dostatečně průkazné. Situaci může vyřešit pouze potvrzení letadel ze strany ruské armády nebo satelitní snímky. O letounech Su-34 operujících na Ukrajině více v tomto textu

 

Ruská armáda podle zprávy britského Mezinárodního institutu pro strategické studia s názvem The Military Balance 2023 disponuje přibližně 110 bombardéry Su-34 a 99 stíhačkami Su-35S. Ztráta 12 kusů těchto dvou letounů je proto při srovnání s celkovým počtem těchto letadel v ruském arzenálu relativně zanedbatelná. Jiná situace však nastává v případě letounů včasné výstrahy A-50U, kterých má Rusko k dispozici pouze sedm kusů. Od začátku roku 2023 ukrajinská armáda kromě únorového incidentu zneškodnila dva průzkumné letouny, takže Rusko by mohlo mít k dispozici jen okolo 5 letadel A-50U. O sestřelení A-50U více v tomto článku.

 

Rusům už mnoho čmeláků A-50U nezbývá

 

Letoun A-50U, přezdívaný jako čmelák, je založen na draku nákladního letadla Iljušin II-76 a nese množství senzorů pro detekci vzdušných i námořních cílů, které odesílá přímo na velitelství ruského letectva. I když se jedná o relativně staré letadlo, jenž bylo zařazeno do aktivní služby již v polovině 80. let minulého století, jeho hodnotu mu dávají právě drahé špičkové senzory, které nese. Cenu letounu proto ukrajinská armáda odhaduje na přibližně 330 milionů dolarů (7,7 miliard Kč).

Letoun A-50U

Dvoumístný stíhací bombardér Su-34 a stíhací letoun Su-35 byly oba zařazeny do vybavení ruské armády teprve před deseti lety. Cena obou těchto velmi výkonných nadzvukových letounů přesahuje 35 milionů dolarů (820 milionů Kč) a někteří bezpečnostní odborníci cenu Su-35 až na 85 milionů dolarů (1,9 miliardy). Pokud proto sečteme celkovou cenu všech 13 sestřelených letadel, jen v únoru na těchto letounech přišlo Rusko o stroje v ceně přesahující 750 milionů dolarů (17,5 miliard Kč). O Su-35 se můžete dočíst v tomto textu

V případě potvrzení ukrajinských zpráv o sestřelených ruských letounech bychom mohli konstatovat, že ukrajinská armáda se snaží své dodávky PVO od zemí NATO co nejlépe využít. Pokud by se informace opravdu ukázaly jako pravdivé, ukrajinská armáda by dostala další silnou páku pro vyjednávání příští vojenské pomoci. Nyní již proto nezbývá než čekat, jak se k této informaci, že ukrajina s NATO technikou byla schopna zničit za přibližně 14 dní letouny v hodnotě 17,5 miliard, postaví Evropa a USA. 

 

Tagy článku