Rusko má rozjet výrobu letounů Su-35 pro Egypt, kontrakt nebyl oficiálně potvrzen

Rusko má rozjet výrobu letounů Su-35 pro Egypt, kontrakt nebyl oficiálně potvrzen
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Su-35
18 / 05 / 2020, 14:00

Agentura TASS uvedla, že Rusko zahajuje výrobu letounů Su-35 pro Egypt. Datum první dodávky ještě nebylo kvůli pandemii koronaviru stanoveno. O zakázce se sice již nějaký čas mluví, oficiálně však potvrzena nebyla.

Dostane Egypt letouny Su-35? O této kontroverzní zakázce se sice poměrně dlouho mluví, nebyl ale oficiálně potvrzen. Egypt si měl nasmlouvat v roce 2018 26 těchto strojů. Do konce tohoto roku má pak dostat dva tyto letouny.

Agentura TASS nyní přišla s informací, že Komsomolskoamurské letecké výrobní sdružení J. A. Gagarina zahájilo výrobu letounů pro Egypt s odkazem na nejmenovaný zdroj z vojensko-diplomatických kruhů. Nicméně ještě nebyl stanoven časový rámec první dodávky kvůli vypuknutí pandemie koronaviru, prozradil agentuře TASS dále tento zdroj. Otázkou tak zůstává, kdy a jestli bude kontrakt potvrzen. V roce 2019 varovaly USA Egypt, že mohou na něj uvalit sankce, pokud se kontrakt uskuteční.

Nejasná situace potom panuje i ohledně Indonésie. Ta učinila objednávku na 11 letounů Su-35, ale je otázkou, zda je vůbec dostane. Některá média přinesla informaci (agentura Bloomberg), že byl tento nákup zrušen na nátlak USA, a že ve hře mohou být naopak stíhače 5. generace F-35.

Nicméně server již dříve defenseworld.net citoval ministra obrany Sakti Wahya Trenggona, že tento nákup zrušen nebyl a že USA na Jakartu žádný nátlak nevyvíjely. Současně však uvedl, že existují ,,určité překážky", které brání tomu, aby byl prodej letounů Su-35 uskutečněn. Situace však ohledně kontraktu na letouny Su-35 zůstává nejasná.

Naopak dodávka nasmlouvaných strojů Su-35 pro Čínu byla již zkompletována. Čína si objednala 24 letounů Su-35 za přibližnou částku 2,5 miliardy dolarů. Poslední dodávka proběhla minulý rok. Není vyloučeno, že Čína bude mít zájem o další tyto stroje.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku