Autor fotografie: Mike1979 Russia / Wikimedia commons / CC-BY|Popisek: Model Pancir S1 na pásovém podvozku
Ruská společnost Rostech ohlásila ve středu 3. ledna finální fázi vývoje systému protivzdušné obrany Pancir SM-SV. Stroj by měl začít být brzy používán na ukrajinské frontě.
Společnost Rostech ve výhradním vlastnictví státu ve středu mimo jiné také potvrdila, že nový stroj splňuje podmínky objednávky ministerstva obrany Ruské federace. Ty do dnešního dne nebyly odhaleny veřejnosti. Konkrétní parametry tohoto nového systému protivzdušné obrany proto můžeme pouze odhadovat na základě jeho starších modelů. Jeho dokončení bylo původně předpokládáno již v roce 2022, ale kvůli potřebě přizpůsobení na nejnovější zbraně ukrajinské armády, mezi které patří raketomet HIMARS a různé druhy UAV, byl jeho vývoj opožděn.
Systém protivzdušné obrany Pancir SM-SV je posazen na pásovém podvozku. Tento typ podvozku byl vybrán z důvodu lepšího pohybu vozidla ve sněhu a náročném terénu. Ruské síly proto předpokládají, že bude stroj schopen střelby i při postupu pěchoty a tím ji bude efektivně krýt. V současné době představují pro ruskou armádu největší hrozbu především sebevražedné drony ukrajinských vojenských sil, na které systémy protivzdušné obrany nejsou dostatečně připraveny.
V posledních měsících bylo na sociálních sítích, především X a Telegram, zveřejněno množství videí dokládající čím dál častější použití UAV na ukrajinském bojišti. Sebevražedné, FPV a další typy dronů představují levnější a mnohdy také efektivnější alternativu nákladnější vojenské techniky v podobě raketometů, houfnic a letadel. Především FPV drony řízené operátory na větší vzdálenosti umožňují dobře zaměřit cíl a následně efektivně provést útok.
Dalšími výhodami dronů je především jejich rychlost a schopnost vyhnout se rušení ruských radarů. Tuto technologii nabízí například ukrajinský UAV Blackfire představený v listopadu roku 2023. Další nový ukrajinský dron UJ-23 Topaz od společnosti Ukrjet je schopen letět rychlostí 800 km/h až na maximální vzdálenost 400 km. Je na něj možné také přidat munici v celkové hmotnosti do 10 kg.
V září roku 2023 ruská armáda potvrdila použití protiraketového systému Pancir S1 proti ukrajinským dronům. Ten obsahuje čtyři rychlopalná 30mm děla 2A38M s rychlostí palby 5000 ran za minutu a jeho dosah je 15 km. Protiraketový systém je podle informací výrobce díky radaru schopen zachytit cíl letící do rychlosti 3600 km/h. Používá se především pro obranu před letadly, vrtulníky, řízenými střelami a nyní také sebevražednými UAV.
Model Pancir S1 je ruskou armádou používán od roku 2012 a jeho vylepšená verze Pancir S2 byla představena o tři roky později. Poslední modifikace SM z roku 2016 posunula maximální dostřel děl, který nyní činí 40 km. Nový stroj Pancir SM-SV by měl být kromě několika děl vybaven radarem schopný zachytit cíl na vzdálenost 70 km.