Rusko se chystá na zákopovou válku. Ukrajina může dopadnout jako Britové v bitvě na Sommě v roce 1916

Rusko se chystá na zákopovou válku. Ukrajina může dopadnout jako Britové v bitvě na Sommě v roce 1916
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
11 / 11 / 2022, 08:15

Rusko připravuje vícevrstvou obranu na východním břehu řeky Dněpr v jižní Chersonské oblasti, jak ukazují analýzy satelitních snímků a zpravodajské zprávy.

Analytik OSINT Benjamin Pittet ve spolupráci s dalšími analytiky na sociální síti Twitter podrobně analyzoval oblast jihu Ukrajiny. Satelitní snímky, které zveřejnil, odhalují obranné linie nejen na východním břehu u klíčového města Cherson, ale také na Černém moři a na celém východním břehu řeky Dněpr.

Tato opevnění jsou podobná „Atlantickému valu“ nacistického Německa, který byl postaven, aby zabránil vylodění Spojenců během druhé světové války. Rusové vytvářejí tři obranné linie, jak poznamenává portál Defense Express:

- první podél východního břehu řeky Dněpr
- druhá 5-10 km od Dněpru
- třetí 20-25 km od Dněpru

To vše se děje bez jakékoli publicity, která doprovází stavbu takzvané „Wagnerovy linie“, série protitankových opevnění z betonových pyramid, které zasahují do ruské Belgorodské oblasti. Délka obranných linií je asi 180-200 km, což vyžaduje poměrně značné úsilí a náklady na její vytvoření. Každopádně se jedná o formu zákopové války, tedy blokaci za řekou a opevnění v dalším prostoru, aby protivník nemohl vytvořit předmostí a přepravit se s těžkou technikou na druhý břeh.

Pokud Rusko vyvíjí podobné snahy o vybudování obranných struktur podél frontové linie v Záporožské oblasti vedoucí k Donbasu, pravděpodobně to znamená, že ofenzivní potenciál Kremlu je do značné míry vyčerpán a přechází na kontrolu již okupovaných území s cílem zachovat svůj pozemní most na dočasně okupovaný Krym. Druhou variantou by mohlo být přeskupení sil a postupné vyčerpávání ukrajinské armády před velkou ofenzívou, kdy obranné struktury a řeka Dněpr neumožní úder na ruské síly.

V obranných liniích jsou jak klasické pevnosti, tak zákopy a pozice pro dělostřelectvo, kdy tyto pozice jsou vidět například poblíž Hola Prystan, kde je vidět jedna řada zákopů a 10 pozic pro dělostřelecké systémy.

,,Podobnou obranu lze nalézt na všech třech liniích a po většině délky pravého břehu Dněpru," píše analytik Pittet. Tzv. věžové postavení techniky, tedy její zakopání, kdy nad zemí ční jen hlaveň a zákopy jsou nejúčinnější proti přímému útoku, ale již nejsou efektivní proti opticky naváděným PTŘS nebo programovatelné munici ABM. Ale vždy má vše svou cenu.

Rusko se připravuje na odpor i proti případnému ukrajinskému vylodění budováním zákopů podél pobřeží Černého moře.

Mimo to Rusové staví i opevnění kolem klíčového přímořského města Mariupol. Informoval o tom Petro Andrjuščenko, poradce starosty Mariupolu, s tím, že ve městě byly postaveny dvě malé betonárny, které nyní pracují na zásobování fronty. Podle něj vyrábějí betonové protitankové zátarasy, tzv. „Dračí zuby“, z nichž některé jsou odváženy do Záporoží a Chersonu.

„Další se instalují na silnici spojující Mariupol a město Nikolske. Ruské síly také podstatně posilují své pozice mezi severní částí města a vesnicí Staryi Krym,“ napsal Andrjuščenko.

Tuto zprávu potvrdila britská zpravodajská služba, která uvádí, že obrana „pravděpodobně zabrání jakémukoli rychlému ukrajinskému postupu v případě průlomu“.

Za aktuální situace se útočící Ukrajinci ocitnou před širokou řekou bráněnou několika řadami obranných linií, kterými bude velmi těžké, ne-li nemožné proniknout, vzhledem k nutnosti penetrovat zakopané a v bunkrech ukryté ruské vojáky, což nepůjde bez překonání PVO Ruska.

Ostatně již v bitvě na Sommě, zmíněné v titulku, se ukázalo, že dostat se přes uzavřenou linku opevnění, kterou není možné obejít mají útočící síly obrovské lidské ztráty. Ukrajina nemá jak tuto linii překonat. Blíží se tedy čas Rusy navrhovaného jednání o míru, kdy by se Ukrajina musela vzdát části území?

Obě strany utržily neskutečné ztráty, kdy americký generál Mark Milley během setkání Ekonomického klubu v New Yorku 9. listopadu odhadl ztráty Rusů na více než 100 000 mrtvých a zraněných. Stejné ztráty podle něj utrpěla i bránící se Ukrajina.

Zdroj: Twitter, Bloomberg, Euromaidan Press

Tagy článku