foto: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Ruský rušící systém Krasucha-2
Elektronický způsob boje patří stále mezi nedoceněné armádní segmenty. Rusové, potažmo Sovětský svaz, se mu ovšem věnovali vždy s poměrně velkou pečlivostí a jejich snaha pomalu nese ovoce.
Podle Washington Post se zvyšuje účinnost ruských rušících systémů tak, že již začínají ohrožovat funkčnost celé řady západních zbraní. Situace může pro Ukrajinu znamenat velký problém, protože to, co dostávají ze západu, jsou v řadě případů rozdílové zbraně. Zatímco u dronů často a relativně snadno můžete měnit frekvenční pásmo navádění, u raket to bývá mnohem složitější, pokud ne přímo nemožné. Americký deník se opírá o důvěrnou ukrajinskou zprávu, jíž měl získat.
Rusko jako velmoc elektronického boje
Vysoký americký představitel administrativy, řekl Postu, že Rusko neustále zdokonaluje své metody elektronického boje a dodal, že je nutné vytrvale vyvíjet snahu o zajištění schopnosti zbraní odolat elektronickému rušení. Obecně lze říct, že Ukrajina se v současnosti stala testovací zónou pro nevyzkoušené zbraně jak z Ruska, tak ze západu. Patří mezi ně i pokročilé systémy se schopností třeba i rušit satelitní signál. Rusové si zpočátku s UAV nevěděli rady. Vzhledem k tomu, že se v ukrajinském vzdušném prostoru pohybuje velké množství upgradovaných civilních FPV dronů, ty přišly na řadu jako první.

Informací o jejich rušení už se objevilo poměrně dost a Ukrajinci museli reagovat především změnou operačních frekvencí. Zkušenost posledních týdnů však ukazuje, že Rusko ve schopnosti rušení ještě pokročilo. Polský WPtech píše především o raketách do amerických MLRS HIMARS a také do střel Excalibur. Ohledně HIMARSů zatím není zmínka o schopnosti Moskvy rušit ATACMS, ale přesto i standardní střely do tohoto salvového raketometu patří mezi rozdílové zbraně a pro Kyjev by se jednalo o velký problém. Nehledě na to, že rušit ATACMS by asi byla jen otázka času.
Rusové ruší Excalibur
M982 Excalibur je ovšem také rozdílová zbraň, protože Rusové podobnou technologií nedisponují. Jedná se o 155mm řízenou střelu v ráži NATO, která se používá v řadě samohybných houfnic, jež operují na Ukrajině. Jedná se o francouzské stroje Caesar, švédské Archery, britské AS-90 nebo třeba německé PzH2000. Střelu může používat i RCH 155, která je schopná střelby za jízdy, ale na Ukrajinu se zatím nedostala. M982 má prodloužený dostřel až 57 kilometrů, kruhová chyba činí pouhé čtyři metry. Cena zařízení je stanovená na 68 000 dolarů (asi 1 540 254 Kč) v situaci a jeho neřízený granát do M777 stojí přibližně 800 dolarů (asi 18 122 Kč). Prodloužený dolet je zajištěn sklopnými kluznými ploutvemi.

Granát vyvinula společnost Raytheon a rozhodně nejde jen o jeho dostřel. Obsahuje multifunkční rádiový zapalovač a je možné ho odpálit v jakékoliv části trajektorie letu. Díky své přesnosti by střela měla nahradit 10 až 50 standardních nábojů. Při prvním použití v Iráku 92 % střel dopadlo skutečně do čtyř metrů od zaměřeného cíle. Střely jsou naváděny pomocí GPS a některé typy mají i odolnost proti rušení signálu. Excalibur S navíc dostal i laserové navádění. Jedná se o skutečně velmi moderní zbraň a pokud ji Rusové dokáží rušit, má Kyjev velký problém a západ také, byť tedy Ukrajinci zrovna velkým množstvím Excaliburů neoplývají, dodávky váznou.
Ruské rušící systémy se ovšem mohou stát i pro letecké síly Ukrajiny a mohou ohrožovat piloty při rušení navigačních systémů. WPtech píše o tom, že řešením by mohly být modernizované letouny F-16, které by dokázaly účinně odrazit ruské letectvo svými rušičkami. Jenže F-16, které půjdou na Ukrajinu, byly modernizovány již na přelomu tisíciletí a o stroje schopné konkurovat nejnovější technice se tak rozhodně nejedná. Kyjev si bude muset poradit s moderními rušičkami jako je ruská Krasucha-4 z roku 2019, která údajně dokáže rušit i satelitní Starlink. Západu tak nezbyde nic jiného, než bedlivě sledovat.
Tagy