Rusko se zlobí na Indii, jadernou ponorku na leasing si mohli prohlédnout Američané

Rusko se zlobí na Indii, jadernou ponorku na leasing si mohli prohlédnout Američané
Autor fotografie: Autor: Indian Navy, CC BY 2.5 in, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31447885|Popisek: INS Chakra II
11 / 11 / 2017, 16:45

Když se v roce 1984 první jaderná ponorka Projekt 971 Akula sovětského námořnictva dostala na moře, okamžitě změnila způsob, jakým bude probíhat protiponorková válka. Konečně totiž SSSR postavila ponorku, která byla zcela rovnocenná svým americkým protějškům.

Je to proto, že v boji o podmořskou nadvládu je ticho klíčem k přežití a vítězství. Před Akulou sice SSSR již udělal obrovský pokrok a jejich ponorky byly často rychlejší, hlouběji se potápěly a byl více těžce ozbrojené než americké ponorky. Jedna z těchto ponorek, K-162 třídy Papa je stále  tou nejrychlejší na světě. Její rekord 44,7 uzlů z roku 1970 stále ještě nikdo nepřekonal.

Psali jsme: Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Ale schopnost udělat ponorky tiché, nebo alespoň téměř stejně tiché, jako byly americké ponorky se jim dlouho nedařilo. Akula tuto situaci ale dramaticky změnila. Jak řekl  William Perry, který se později stal ministrem obrany, výboru pro vojenské služby v roce 1989: "Obědy zdarma skončily."

Psali jsme: Rusko pracuje na ponorkách Borej-B s jadrovým pohonom

Těmi "obědy zdarma" myslel schopnost amerických ponorek v kombinaci s jinými senzory najít a sledovat sovětské ponorky, zejména jejich ponorky s balistickými raketami, zcela dle libosti.

V jedné potvrzené misi z roku 1978 sledovala amercká ponorka USS Batfish ponorku sovětské třídy Yankee po dobu 50 dnů! Batfish začal sledovat nepřátelskou ponorku nad polárním kruhem v Norském moři a pokračovalv tom téměř 9 000 mil, až do západního Atlantiku, kde by Sověti mohli odpálit rakety na USA.

Psali jsme: VIDEO: Ruské jaderné monstrum proplouvá dánskými vodami

Právě tohle Akuly ukončily, paradoxně až ke konci Sovětského impéria získali jestřábi v Kremlu zbraň schopnou prolomit americkou obranu. 

V letech 1984 až 2009 sovětské loděnice dokončily 15 Akul ve čtyřech podkategoriích. Sedm strojů Akula I (Projekt 971), šest vylepšených Akul (Projekt 971 I), jednu Akula II (Projekt 971 U) a jednu Akula III (Projekt 971 M).

Po rozpadu Sovětského svazu byla ponorka K-152 Nerpa (K 152) dokončena a uvedena do provozu v dubnu 2012 pod návem INS Chakra a byla pronajmutá Indii na 10 let za zhruba 962 milionů dolarů.

Nyní se objevily informace, že se na pronajatou ponorku, která je technologickou chloubou ruských loděnic mohli podle všeho podívat i Američané. Rusko-indické vojenské vztahy tím utrpěly a je otázkou, jak to bude s obměnou v roce 2022 za novou Akulu, jejíž pronájem podepsaly oba státy v roce 2016.

Ponorky třídy Akula jsou útočné jaderné ponorky o délce 113 metrů a ponořené mají výtlak 13 800 tun. Na moři vydrží operovat přibližně 100 dní. Maximální rychlost pod vodou je mezi 28-35 uzly. Akuly jsou vyzbrojeny celou řadou protiponorkových a protilodních torpéd a střel. Ponorky mají celkem osm torpédometů, čtyři 533mm a čtyři 650mm. Vylepšená Akula a Akula II. mají o dva 533mm torpédomety více, celkem tedy deset. Torpédomety mohou být použity i ke kladení min. Akuly jsou dále vyzbrojeny dvanácti řízenými střelami Granat, odpalovanými z 533mm torpédometů, protilodními střelami Novator SS-N-15 Starfish a Novator SS-N-16 Stallion. Dále jsou ponorky vyzbrojeny raketovým odpalovacím systémem pro ničení vzdušných cílů Strela SA-N5/8 s 18 střelami.

Zdroj:  Foxtrot Alpha, IHS Jane´s, Twitter

 

 

Tagy článku

-->