Země spravedlnosti, Rusko soudí ukrajinského operátora za sestřel AWACS A-50 Berijev

Země spravedlnosti, Rusko soudí ukrajinského operátora za sestřel AWACS A-50 Berijev
Autor fotografie: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: A-50 Berijev
19 / 06 / 2024, 05:00

Rusko překvapivě oficiálně přiznalo zničení svého systému AWACS. A nebyla by to tato charakterní země, aby se nesnažila sjednat spravedlnost. Jistě zcela objektivní soud posuzuje, co se vlastně stalo. Běda Ukrajině.

Historie Ruska je pohnutá a plná nespravedlivých činů jeho nepřátel vůči výsostné svrchovanosti země. Rekovný Vladimir Putin se vydal na křížovou výpravu proti fašistické Ukrajině, jíž podporuje celý dekadentní západ. Nacisté na Ukrajině jsou podle ruského prezidenta skvrnou demokratického světa a snaha osvobodit tuto zcela zkaženou zemi je naprosto pochopitelná. Ukrajinci mají navíc tu nestydatost se ještě bránit. Speciální operace Ruska je vykonávána s cílem chránit životy nebohých civilistů a vykořenit všechny nácky.  Kyjev však na toto šlechetné gesto bezostyšně odpovídá válečnými zločiny jako je sestřelení tolik cenného a ruským lidem těžce vydobytého A-5O Berijev. Západ by se měl skutečně stydět. Alespoň tyto myšlenky tvrdí ruská propaganda

Ruský soud o sestřel A-50 Berijev

 

K tragickému sestřelu sice došlo již v únoru 2024, ale úřady výchoevropské velmoci se snažily šetřit jemnocit obyčejných Rusů tak, že zprávu držely dlouho v tajnosti. Kreml vůbec chrání své obyvatelstvo od všech negativních informací dlouhodobě a hovoří jen pozitivně o velkých ztrátách Ukrajinců, o veliké ruské armádě nebo skromně opomíjí své vlastní oběti při boji proti nacismu. Ale teď už Moskvě došla trpělivost. Podle ruského a velmi čtenného webového portálu Reportér vyšetřovací výbor Ruské federace schválil žádost o přijetí preventivního opatření v podobě zadržení velitele 138. protiletadlové raketové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny plukovníka Nikolaje Dzjamany, který je obviněn ze zničení letadla AWACS A-50U. K incidentu mělo dojít 23. února tohoto roku.

Dne 23. února 2024 hlídkoval ve vzdušném prostoru Ruska letoun Leteckého a kosmického vojska Ruské federace. Podle vyšetřování plukovník Dziaman, který si uvědomil, že uvedený letoun není určen pro bojové operace, nemá zbraně a let se odehrává výhradně ve vzdušném prostoru Ruské federace, vydal nezákonný rozkaz podřízeným vojákům jej zničit. Tyto akce vedly ke smrti 10 členů posádky a zničení letadla. Dzaman byl v nepřítomnosti obviněn ze spáchání trestného činu a byl zařazen na federální seznam hledaných osob

Ruští agresoři tvrdí, že Ukrajinci A-50 sundali z oblohy za pomoci S-200, tedy již dost obstarožního systému PVO sovětské provenience. Sami Rusové však současně také přiznali, že letadlo s největší pravděpodobností sestřelil americký systém Patriot. Rusko proto nejspíš vysoce podcenilo dosah ukrajinské PVO a kvalitu západních systémů. Letadlo s patnáctičlennou posádkou šlo k zemi rychle. Dzajman je obviněn podle článku 205, kapitola 3 trestního zákoníku Ruské federace. Jedná se o teroristický čin s následkem smrti. I v této chvíli se skvělá Ruská federace drží civilního zákoníku, který by uu vojenského soudu znamenal jasný provaz. Terorista Dzajman se jistě již teď „kaje a děsí ruské ruky spravedlnosti". 

Ruský Berijev kontra E3 Sentry

 

Pro Rusy je ztráta Berijeva velmi citelná. Celkově jich bylo vyrobeno jen 40 kusů a ve službě se nachází asi 16 letounů. Jedná se o letadlo v ceně asi tří set milionů dolarů a jeho nahraditelnost bude pro Moskvu velmi obtížná. Největší konkurencí je pro ruský stroj americký Boeing E3 Sentry, který Berijev výrazně převyšuje. Američané jsou přehledovými radary schopni kontrolovat vzdušný prostor na vzdálenost 600 km, ale Rusové pouze 400 kilometrů a to navíc pouze větší objekty. Sentry kontroluje pozemní složky na 300 km, avšak Kreml jen 250 km a to opět jen objemnější cíle. Berijev je také schopen detekovat až 150 objektů najednou a ovládat třeba deset vlastních stíhacích letounů. 

BOEING E-3A Sentry AWACS

Nejedná se o první ztrátu A-50 v průběhu války. Při potlačování vzpoury Wagnerovců došlo k sestřelu letounu v červnu 2023. AWACS systémy včasného varování patří mezi nejméně doceněná letadla. Při současné klíčovosti rychlého přenosu informací se jedná o skvělé řídící systémy s obrovským přehledem o dění na bojišti. Ukrajina obdrží ze Švédska dva ASC 890, ale ty mají mnohem menší výkon než Sentry nebo Berijev. V každém případě ztráta A-50 je velkou ranou pro ruskou propagandu a stupidní soud má za účel ji v očích ruské veřejnosti ospravedlnit.

 

Tagy článku