Rusko čmuchá okolo nejnovější izraelské ponorky INS Drakon

Rusko čmuchá okolo nejnovější izraelské ponorky INS Drakon
Autor fotografie: IDF / Flickr|Popisek: Izraelská ponorka (ilustrační foto)
05 / 07 / 2024, 07:00

Poblíž doku v severoněmeckém městě Kiel nejspíš minulý měsíc probíhalo testování dlouho očekávané přelomové izraelské ponorky INS Drakon. Novou technologii podle některých zdrojů chtěli prověřit také nezvaní hosté, ruská průzkumná plavidla Sibirjakov a Vasilij Tatiščev

Nezávislý webový portál Droxford Maritime dlouhodobě se zaměřující na analýzu činnosti námořních zpravodajských služeb různých států světa na konci června zveřejnil zprávu o pravděpodobné špionážní činnosti ruské lodi Sibirjakov patřící pod třídu Project 865. Server doložil pohyb plavidla probíhající mezi 13. a 17. červnem v oblasti průlivu Skagerrak nacházejícím se mezi Dánskem, Norskem a Švédskem. Podle Droxford Maritime se však nejedná o standardní oblast plavby této lodě a s největší pravděpodobností proto plavidlo mělo na starost vykonání specifické mise. 

 

Sibirjakov na špionážní misi izraelské INS Drakon

 

Dle mínění serveru byla Sibirjakov nejspíš vyslána plnit průzkumnou či špionážní misi a jejím cílem se mohly stát zkušební plavby nové izraelské ponorky INS Drakon. V oblasti průlivu Skagerrak totiž často dochází k testům společnosti ThyssenKrupp Marine Systems, která je výrobcem ponorky INS Drakon a také dalších plavidel izraelské třídy Dolphin, kam loď spadá. Plavidlo INS Drakon by se totiž podle některých analytiků mělo stát jednou z nejmodernějších ponorek současnosti. Oproti plavidlům izraelské třídy Dolphin by měla být o něco delší a vybavena by měla být také lepšími zbraňovými systémy. 

 

INS Drakon je nejnovější izraelskou ponorkou, která by již brzy měla být zařazena do arzenálu námořnictva tohoto blízkovýchodního státu. Stroj měl původně procházet zkušebním testováním již od začátku roku 2022, ale v srpnu 2023 tedy jen několik měsíců před začátkem konfliktu v Gaze, byla loď vypuštěna na vodu. Podle informací webového portálu Naval News by měla ponorka INS Drakon nejspíše disponovat vertikálním odpalovacím zařízením pro balistické střely, vlastním podvodním dronem nebo dokonce miniponorkou schopnou vykonávat autonomní mise.

Kromě toho by však mělo být plavidlo vybaveno také čtyřmi torpédomety určenými pro odpalování řízených náloží. Přesné parametry nebo zbraňové systémy však izraelské námořnictvo z logických důvodů zatím neodhalilo. Vzhledem ke všem těmto informacím však není divu, že ještě před svým uvedením do provozu, které je očekáváno v několika příštích letech, může ponorka INS Drakon způsobovat vrásky ruskému námořnictvu. To se navíc nyní kvůli závažnému poškození jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která se stále opravuje, a především také potopení několika strategicky významných lodí v Černém a Azovském moři, včetně křižníku Moska, nachází v nemalých problémech. 

Sibirjakov je lodí určenou primárně pro hydrografický průzkum a získávání meteorologických údajů. Mělo by se proto jednat o výzkumnou loď. Podle informací BBC se však toto průzkumné plavidlo mělo v září 2022 pohybovat poblíž místa, kde došlo k poškození plynovodu Nord Stream. Dle britského zpravodajského portálu disponuje totiž Sibirjakov nejen možností podvodního průzkumu, ale loď může mít k dispozici podvodní dron, který mohl sabotáž plynovodu provést. Ruská plavidla se však v oblasti Severního moře a průlivů Skagerrak a Kattegat vyskytují poměrně často a informace o sabotáži nebyly prokázány.

 

Nejen Sibirjakov, ale také průzkumný Vasilij Tatiščev 

 

Tyto informace však nemění nic na skutečnosti, že je plavidlo Sibirjakov schopno provádět operace na mořském dně a dokonce může být nasazeno při haváriích ponorek. Sibirjakov však nebylo jediným ruským plavidlem, které v oblasti Severního moře v polovině června 2024 vykonávalo průzkumné operace. Podle webového portálu Naval News odkazujícího na německé zdroje se v oblasti možných testů nové izraelské ponorky INS Drakon poblíž doku v německém městě Kiel mohla vyskytovat právě také ruská střední průzkumná loď Vasilij Tatiščev patřící pod třídu Projekt 864.

Průzkumné plavidlo „Priazově" třídy Projekt 864

 

Plavidlo Vasilij Tatiščev, které vstoupilo do služby již na konci 80 let minulého století, je podle ruského katalogu vojenské techniky „Vyzbrojení”  dokonce vybaveno 12 kusy 30mm kulometů AK-630M a osmi MANPADS Igla 9K38.  Jeho posádku tvoří 200 námořníků. Historicky měly lodě třídy Projekt 864 na starost vykonávání průzkumných misí v blízkosti evropských a amerických vojenských základen, rádiový odposlech komunikačních kanálů, mapování odpalování raket nebo právě prověřování činnosti nepřátelských plavidel. 

Nasazení průzkumných lodí Sibirjakov a Vasilij Tatiščev v oblasti nacházející se poblíž přístavu Kiel, kde nyní dochází k testování nejnovější izraelské ponorky, proto nejspíš nebude náhodné. Jejich mise však lze vysvětlit různými způsoby. Rusko pravděpodobně může chtít sbírat informace o plavidlech jednoho z nejbližších amerických spojenců na Blízkém východě, Izraele. Je také obecně známým faktem, že jediným ruským námořním konkurenceschopným segmentem jsou právě ponorky a východoevropský velikán tak chce nepochybně mít ty nejčerstvější informace o své konkurenci. Současně se však také může jednat o symbolické gesto v reakci na izraelské rozhodování, zda pošlou své nadále nepoužívané systémy PVO na ukrajinské bojiště. Vysvětlení celé situace tak může přinést až vývoj v následujících měsících. 

 

Tagy článku

-->