Rusko stále více útočí v zemích NATO, nevede válku jen na Ukrajině

Rusko stále více útočí v zemích NATO, nevede válku jen na Ukrajině
Autor fotografie: foto: Pixabay
22 / 08 / 2022, 13:00

Podle nejnovějších zpráv tři agenti GRU zaútočili v Albánii. Jejich cílem měla být továrna na výrobu zbraní. Při snaze proniknout dovnitř však byli zachyceni ochranou. Jeden z Rusů byl zastřelen, ale dva albánští vojáci jsou nyní v intenzivní lékařské péči. Zdá se, že byli oslepeni zatím neznámou chemickou substancí.

Albánie je jedním z nejmladších členů NATO a takovéto aktivity již začínají být hraniční, kdy by se NATO a EU měly tvrdě vymezit, problémem je stále závislost na surovinách z Ruska, plyn a ropa a některé nerosty.

Prvním úderem na území NATO byla likvidace Sergeje Skripala pomocí látky Novičok v Británii. Již jen použití takovýchto látek je hodně za hranou současných mezinárodních konvencí. Nebylo to jako za studené války třeba vpíchnutí jehlou nebo vstřelením z upraveného deštníku, ale plošná aplikace, kdy do kontaktu s látkou mohli přijít i civilní osoby včetně dětí. Ruští agenti nemohli mít pod kontrolou, kdy a kdo s k látce přiblíží, zda pouze jejich cíl nebo i někdo další.

Následovaly výbuchy zbrojních skladů v ČR ve Vrběticích se zabitím dvou osob a potom v Bulharsku ve městě Karnobat, kde firma EMKO dodávala munici Ukrajině od roku 2014. Bulharská strana vyloučila absolutně možnost lidského pochybení. Ve skladu měla být munice, jež byla objednána, ale v danou dobu ještě nebyla zaplacena.

Podle některých médií majitel firmy Omelyan Gebrev a jeho syn měli být též cílem útoků prostřednictvím nervové látky Novičok. Takže opakovaně na cizím území, v zemích NATO, útok chemickými látkami.

Tři útoky v zemích NATO, jež byly zadokumentovány a pachatelé identifikováni, smrtelné činy a velké materiální škody, vše evidentně v gesci GRU, tedy ruské vojenské zpravodajské služby. To není náhoda ale cílená činnost. Jenže Rusku se nějak nedaří. Byť čin provedli, jejich lidé byli dříve či později identifikováni. Toto může značit dvě věci, totální propad profesionality dané služby nebo absolutní honba za každou cenu, i cenu životů, protože vedení je ve velké stresu a obecně vojenské i politické vedení ve velké krizi – politické, společenské, finanční, ekonomické.

Nelze též vyloučit, že se vrchní velení a vedení stále více štěpí a moc Putina vše ovládat slábne. Jinak takovéto kroky po sobě jsou nevysvětlitelné. Že by o nich nevěděl, asi ne, ale že by je měl pod kontrolou, taky asi ne. Zdá se, že někdo jiný již intenzivně tahá ze zákulisí za nitky, a vzhledem k reinkaranci Medveděva a jeho posledním výrokům nelze vyloučit jeho roli v této mocenské hře. Každopádně NATO by mělo jednat.

Zdroj: bellingcat.com, news.yahoo.com, visegrad24

Tagy článku

-->