Rusko staví námořní základnu na Kurilských ostrovech. Má ,,odstrašit" plavidla NATO

Rusko staví námořní základnu na Kurilských ostrovech. Má ,,odstrašit&quote; plavidla NATO
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: námořní základna
05 / 12 / 2017, 09:00

Na Kurilských ostrovech Rusko postaví novou námořní základnu, která bude mít pro zemi velký vojenský a strategický význam.

Rusko začala se stavbou námořní základny na Kurilských ostrovech. Ta se má nacházet na ostrově Matua ve středu tohoto souostroví. Server navyrecognition.com informuje, že nová základna bude mít velký vojenskostrategický význam.

Bývalý velitel Severní flotily admirál Vjačeslav Popov souhlasí, že Rusko potřebuje tuto novou základnu právě na Kurilských ostrovech, a to především ze strategických a vojenských důvodů.

psali jsme: Rusové budou mít na Kypru leteckou a námořní základnu

Přistávací dráha, která na ostrově existuje, bude doplněna o potřebnou infrastrukturu a bude později jako letiště sloužit pro ruské strategické bombardéry Tu-22M3, které odsud mohou létat do vzdálených oblastí Tichého oceánu.

Základna bude rovněž důležitá pro vypouštění ruských ponorek nesoucí na palubě jaderné balistické střely. Protiponorkové vrtulníky budou pak kontrolovat průjezd do Ochotského moře a budou mít za úkol minimalizovat schopnost plavidel NATO, aby jím propluly, a tak je ,,odstrašit".

Rusko však musí vyřešit velmi zastaralou infrastrukturu, kterou postavili ještě Japonci ve 20. století. Ta zahrnuje rozsáhlý podzemní komplex. Nicméně přistávací dráha, síť cest a dalších pozemních komunikací již nevyhovuje ani zdaleka nárokům dnešní doby. V současné době funguje na Kurilech zvláštní kulometná a dělostřelecká divize v rámci ruské armády s dalšími pomocnými jednotkami. Není však se současným vybavením zajistit obranu proti možnému vylodění nepřítele na všech ostrovech.

psali jsme: Rusko staví námořní základnu pro svou Kaspickou flotilu

V plánu je vybavit budoucí základnu několika dieselelektrickými ponorkami z Projektu 636.3, dále torpédoborci z Projektu 956, korvetami z Projektu 20380 a oddíly pobřežní stráže. Dále budou zapotřebí i zásobovací plavidla - ledoborce, vlečné čluny a další. Samostatnou kapitolu mají tvořit autonomní lodě, které budou hlídkovat v pobřežních vodách, a pak také autonomní podmořská plavidla. Ostrov Matua budou také ,,obývat" letouny pro radioelektronický průzkum Il-20, protiponorkové letouny Il-38 and Il-38N, stíhací stroje MiG-31, transportní stroje An-12, An-24, An-26 a vrtulníky Mi-8, Mi-24 a Ka-31.

 Obranu ostrova mají zajistit raketové systémy Bastion či Bal, protiletadlové raketové systémy S-300 či S-400.

Zatím není známo, kdy by měla být stavba základny na Kurilských ostrovech dokončena.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku