Ruská hydra co vše odpaří, udusí a roztrhá. Termobarický TOS-3 Drakon na scéně

Ruská hydra co vše odpaří, udusí a roztrhá. Termobarický TOS-3 Drakon na scéně
Autor fotografie: Mike1979 Rusko / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: TOS-2 na Ural-63706
05 / 06 / 2024, 13:00

Jedna z nejobávanějších ruských zbraní vůbec. Mrak hořícího aerosolu, který v epicentru způsobí vypaření všeho živého a na velkou dálku odsaje veškerý kyslík. To je TOS-3.

Základem myšlenky termobarických zbraní je, že měrná energie J/kg běžných výbušnin je menší než energie uhlovodíkových paliv. Termobarická raketa má v podstatě dvě exploze. První rozptýlí aerosol v místu dopadu a druhá směs zapálí. Jako energetické částečky se nejčastěji používá hliníkový prach, následovaný prachem hořčíkovým. Výjimečně jsou využity částečky borového, zirkonového, titanového nebo křemíkového aerosolu. Samotný výbuch je v řádech milisekund. Obsah energetických částic v běžné náloži činí maximálně čtyřicet procent. 

Destrukce jménem TOS-3 Drakon

 

V místě výbuchu zlikviduje vše živé a navíc má obrovský destruktivní účinek. Je ideální na nepříliš zpevněné stavby a techniku. A také v neposlední řadě na bunkry a podzemní kryty. Logicky se účinek zvýší v uzavřených prostorách. Nejde jen o samotnou explozi a 3 000 stupňů, kterých akutně dosáhne na krátkou dobu. Vytvoří obrovskou tlakovou vlnu a následně podlak. Zjednodušeně řečeno, zbraň je dvojnásobně účinnější než TNT. Termobarická výbušnina zabíjí až na dvojnásobnou vzdálenost a vytvořený podtlak navíc s intenzivním hořením způsobuje naprostý nedostatek kyslíku v okolí.  

Důsledky výbuchu pro přeživší jsou děsivé. Zničený zrak, popraskané plicní sklípky a další orgány, roztrhané ušní bubínky. Podtlak je prostě tak velký, že trhá tělo na kusy zevnitř. S vývojem začali Němci za druhé světové války. Na ně navázali Američané především kvůli válce ve Vietnamu, ale s omezeným použitím. Upřednostňovali totiž napalm. Sovětský svaz ovšem následně nelenil a použil termobarické zbraně proti Číně v pohraničním konfliktu a v Afghánistánu. Existuje celá řada informací, že TOS-1 Buratino a TOS-2 Tosočka byly použity na Ukrajině. Na řadě je zjevně TOS-3 Drakon. 

Zvýšený dostřel ruského TOS-3 Drakon

 

Termobarické systémy jsou považovány za prototypy zločinných zbraní. Zaměření na živou sílu, velký rozsah a smrtnost. To vše se v této chvíli snoubí v TOS-3 Drakon. Hlavní technickou nevýhodou jeho předchůdců byl dostřel. U první verze to bylo maximálně deset kilometrů a u druhé 25 000 metrů. Podle polského WPtech je zjednodušeně řečeno TOS-3 kombinací podvozku z TOS-1 a odpalovacího zařízení z TOS-2. Zařízení je opět podle WPtech upraveno pro použití dělostřeleckého systému TOS-3 Drakon. A hlavním cílem bylo zvýšení dosahu střel. Celkem logicky, TOSy patří mezi lovnou zvěř na Ukrajině a to především proto, že se pokaždé nachází příliš blízko fronty. Pro dnešní UAV jsou lahůdkou. 

BM-1 ruského MLRS TOS-1A Solntsepyok

Výrobcem plamenometů TOS je ruský konglomerát Uralvagonzavod, soustavně tunelovaná společnost, která se bez neustálých státních injekcí neobejde. Drakon bude mít váhu okolo 45 tun, posádku tří mužů, motor s výkonem kolem 700 kilowatt, rychlost 60 km/h na zpevněném povrchu a dojezd 600 kilometrů. Tyto údaje vychází z charakteristik TOS-1, protože podvozek zůstane stejný. Pravděpodobnost výrazného zvýšení parametrů je minimální, šlo skutečně především jen o dostřel. TOS-3 bude mít balistický počítač a nepochybně již intergrovaný řídící a komunkační systém pro propojení s ostatními stroji na bojišti. 

Na fotce ze sociální sítě X je patrné, že Drakon má jen 15 odpalovacích tubusů, oproti 24 u TOS-1A. Příčina bude jednoduchá. Snaha udržet váhu na 45 tunách. Tubusy se kvůli dostřelu nepochybně prodloužily a tím pádem výrazně narostla váha. Systém by měl mít vylepšenou navigaci, prostupnost dat a řízení palby. V situaci, ve které se Rusko nachází, je vysoce pravděpodobné, že jej Rusové použijí. Armáda stroje zřejmě dostane od června a vzhledem k děsivým ztrátám techniky i mužstva v důsledku ofenzivy nebude příliš vyčkávat s jejich nasazením. 

 

Tagy článku

-->