foto: Zala Aero / Public domain/Ruský dron Zala Z-16
Ze sociálních sítí dobře známé souboje dronů na ukrajinské frontě dostávají další rozměr. Rusové ve snaze obejít zkušené ukrajinské operátory FPV dronů zkoušejí novou relativně provizorní technologii rušiček.
Nad frontovou linií napadené východoevropské země se denně pohybují desítky až stovky ruských i ukrajinských dronů, které spolu svádějí vzdušné souboje. Aby ruská armáda mohla čelit obraně velmi zdařilých pilotů a jejich FPV dronů, přišla podle webového portálu WP Tech s novou vymožeností. Ta spočívá v rušičce umístěné přímo na těle UAV, která dle polského webu dokáže překazit spojení mezi ukrajinským dronem, vyslaným na zničení ruského stroje, a jeho operátorem. Ukrajinský pilot tak kvůli přerušení signálu není schopen spojit se s kamerou dronu v daný moment a tím nemůže zasadit přesnou ránu na zničení ruského UAV.
Rušička na ruském UAV Zala Z-16
Podle WP Tech by měl být dosah této rušičky účinný pouze několik jednotek až maximálně desítek metrů a zařízení je pravděpodobně schopné pracovat v úsporném režimu. Rušička se tak dle polského webu zapne pouze v okamžiku, kdy zaznamená signál nepřátelského ukrajinského dronu ve svém okolí. Na základě toho následně zahájí svou činnost a začne vysílat silnější signál na stejné frekvenci, jako ukrajinské FPV UAV. Rušička je proto schopná poškodit spojení mezi ukrajinským operátorem a jeho dronem a tím mu zamezit dokončení jeho původní operace.
Podle fotografie dronu s rušičkou, která byla zveřejněna na sociální síti X, by se dle tvaru křídel a vrtule motoru mohlo jednat o některý z ruských průzkumných dronů Zala-16, který vyrábí stejnojmenná společnost Zala Aero. Přesně však určit typ UAV na základě dostupných informací nelze. Zala-16 patří do rodiny dronů Lancet, kam spadají také obávané UAV Z-51, Z-52 nebo Z-53 přezdívané také jako Izdělije-53. Lancety byly poprvé testovány nejspíše při ruské operaci v Sýrii po roce 2015 a v současné době jsou hojně používány k průzkumným činnostem na válečné frontě s Ukrajinou.
UAV Zala Z-16 z rodiny dronů Lancet
Zala Z-16 je ve své základní variantě podle údajů výrobce osvědčeným a oblíbeným UAV ruské armády, které je hojně využíváno pro operace na ukrajinské frontě. To ostatně dokládají videa, která jsou dostupná přímo na stránkách Zala Aero. Rozpětí dronu je přibližně 2,8 metrů a vzletová hmotnost se pohybuje okolo 10,5 kg. Dron Z-16 je schopen vykonávat mise dlouhé až 4 hodiny na vzdálenost přibližně 75 km od místa startu. Model Z-16 může za letu dosahovat až rychlosti 110 km/h. Dron může nést závaží nebo munici až do hmotnosti 1,8 kg. Typ UAV Z-16 je nabízen ve třech dalších variantách přičemž jedna z nich umožňuje vertikální vzlet a přistání VTOL.

Z obrázku publikovaného na sociální síti X je však patrná jedna další zarážející skutečnost. Celé rušící zařízení je totiž na těle dronu přilepeno s vysokou pravděpodobností pouze lepící páskou. Toto nepříliš profesionální uchycení rušičky tak nejspíš vypovídá o tom, že je technologie zatím pouze testována. Ve světle právě tohoto provizorního připojení se proto nabízí otázka, zda vůbec výše popsané schopnosti rušící stanice odpovídají reálné skutečnosti na bojišti. Pouze ruská strana ví, zda je zařízení opravdu efektivní a plní svůj zamýšlený účel.
Ruské provizorní řešení u Z-16 i Geranu-2
Podobně „provizorně” za pomocí lepící pásky byl v březnu 2024 sestřelen ruský dron Geran-2, který na sobě nesl připevněnou kameru. Tyto sebevražedné UAV vycházející z íránských dronů Šáhid 136, ve svém základu nedisponují kamerou, protože jejich účel je na základě předem naplánované trajektorie doletět do cíle. Technici ukrajinské armády předpokládají, že kamera byla napojena na modem s ukrajinskou SIM kartou. Poměrně levný Geran tak do okamžiku dopadu na objekt mohl sloužit jako efektivní průzkumné UAV.
Ledabyle přilepená rušička na těle dronu Zala Z-16 je proto pravděpodobně jen dalším podobným zkušebním nápadem ruské armády, která čelí velmi zdařilé ukrajinské protivzdušné obraně v podobě osvědčených Gepardů nebo právě ukrajinských FPV dronů. Jelikož je pravděpodobně Z-16 jedním z nejpoužívanějších ruských dronů na ukrajinské frontě a UAV dokáže pravděpodobně hravě rušičku nést, může technologie potenciálně pro ukrajinské operátory do budoucna představovat nemalé výzvy.
Tagy