Jedna z příčin fatálního selhání Ruska na Ukrajině je zdánlivě úspěšné nasazení v Sýrii

Jedna z příčin fatálního selhání Ruska na Ukrajině je zdánlivě úspěšné nasazení v Sýrii
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Su-57
08 / 07 / 2024, 06:00

Před devíti lety Ozbrojené síly Ruské federace začaly intervenci v zemi zmítané občanskou válkou na základě žádosti Bašára al-Asada. Gloriola spojená s touto akcí přispívá k současnému vystřízlivění Rusů.

Zdánlivě legitimní žádost syrského diktátora o pomoc nebyla Moskvou vyslyšena v situaci, kdy režim ovládal již jen malé území Sýrie a každým dnem se očekávalo jeho zhroucení. Západní státy se takřka beze slova stáhly z obav, aby se nedostaly do konfliktu s ruským medvědem a možná také proto, že si zas a znovu nevěděly rady s dalším konfliktem na Blízkém východě. Oslavy Arabského jara byly už tytam a přišlo kruté vystřízlivění. Asad se zuby nehty držel u moci za cenu potoků krve a nárůstu islámského fundamentalismu v podobě brutálního Daeše (ISIS), kterému ke vzniku zásadním způsobem pomohla tragická intervence USA v Iráku a kompletní zlikvidování sekulárního aparátu strany Baas. 

Nasazení ruských sil v Sýrii, předvoj Ukrajiny

 

Rusové v rámci intervence nenasadili příliš velké množství pozemních jednotek. Víceméně se jednalo o veleúspěšnou přehlídku elity armády Ruské federace. Zapojení moderních nebo modernizovaných Su-30, Su-34, Su-57 nebo Su-35 vzbuzovalo respekt po celém světě. Dnes je nepochybné, že k nafouklé bublině přispěla i ruská propaganda. Národ opět získal pocit, že na mezinárodním poli něco znamená, což je pro Rusy něco jako chleba. Nasazení moderních Kamovů Ka-52 Alligator, modernizovaných T-90, strategických bombardérů či střel Kalibr odpalovaných z lodí spojených s postupným nadechnutím se Damašku přineslo své jedovaté ovoce. I svět získal pocit, že s Putinem se Rusko opět stalo mocností. 

T-90M

Jenže moderní systémy MANPADS (přenosné protivzdušné systémy) jako Stinger nebo Starstreak dostaly Kamovy i ruské letectvo do pasivity. ATGM jako Javelin proto mohou likvidovat ruské obrněnce na Ukrajině ve velkém. Piloti Ka-52 se museli naučit novou taktiku nalétávání zpoza krajinných prvků a střelbu neřízenými střelami na dálku. Su-57 se nad Ukrajinu vůbec neodvažují a přesto byly dva stealth letouny nedávno poškozeny na letišti po útoku UAV. Konstrukční chyby ruských tanků přinesly obrovské ztráty a rozvoj bezpilotních prostředků činí z ukrajinského bojiště peklo na zemi. Rusko zřejmě navíc vůbec nemá účinnou obranu proti ATACMS. PVO S-400 v Sýrii byly takřka k ničemu. 

Při zpětném pohledu nalezneme jen dvě kaňky. Sestřelení Su-24 tureckou protivzdušnou obranou, jež ale paradoxně přineslo další body v podobě nasazení systémů S-300 a S-400, které až doteď dělaly vrásky na čele izraelskému letectvu při nasazení proti Íránem podporovanému Hizballáhu v Sýrii (případně přímo proti Íránským revolučním gardám). Druhým velkým fiaskem, jež svět takřka přehlédl i přes jeho symptomatičnost, bylo vojenské zapojení jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která připomínala vše, jen ne moderní nosič letadel. Dodnes je loď v opravném doku s ne zcela jasným datem návratu do služby, pokud vůbec někdy.  

F-22 Raptor

Chašam, porážka Rusů v Sýrii

 

Kromě těchto skutečností lze nalézt ještě jedno velké memento, bitvu o Chašam v únoru 2018. Bašár Asad chtěl získat zpět bohatá naleziště ropy v okolí Dajr az-Zauru ovládané povstaleckými jednotkami. Poblíž byla předsunutá základna amerických speciálních sil. Syrské vládní síly měly k dispozici velké množství vojáků, silně vyzbrojené žoldáky z ruské Wagnerovy skupiny, T-55 a T-72. Podle serveru 1945 začal bitvu u Chašamu nevyprvokovaný útok Wagnerovců na Američany. Moskva od nich pod tlakem Washingtonu dala ruce pryč a USA neváhaly s nekompromisní odpovědí. Kombinovaný útok dělostřelectva, F-15, F-22, B-52, AH-64 a UAV MQ-9 Reaper útočníky doslova rozprášil. 

New York Times publikoval uniklé nahrávky syrských vojáků a Wagnerovců, kteří byli naprosto v šoku z brutální odpovědi Američanů. Zkáza byla dokonalá. USA ukázaly naplno konvenční sílu, kterou Rusko prostě nemá. Postrádá dostatek přesně naváděných raket, není schopno získat vzdušnou převahu a u Chašamu se jasně ukázalo, že v letectvu mají Američané jasně navrch, byť pochopitelně útočníci neměli vševojskové vybavení. 

S odstupem času lze vyhodnotit, že Rusové o své znovunabyté síle přesvědčili nejen svět, ale především sami sebe. Fatální podcenění Ukrajinců i reakce svobodného světa se staly účinným lékem na ruské sebevědomí. Ruská letadla i vrtulníky se do ukrajinského vzdušného prostoru bojí vstupovat. Obrovské lidské i materiální ztráty celý svět přesvědčily, že gloriola modernizované ruské armády v Sýrii je jen pouhým pozlátkem, ve kterém se ukrývá zkorumpovaný, bezcitný a alkoholický režim, který má bohužel stále dost síly přinášet nezměrné utrpení sousední zemi. Nebylo už Putina a jeho poskoků dost?


 

Tagy článku