Rusko urychluje další testování ,,zabijáka amerických letadlových lodí"

Rusko urychluje další testování ,,zabijáka amerických letadlových lodí&quote;
Autor: screenshot Youtube|Popisek: odpal rakety
10 / 04 / 2020, 13:00

Ruskou hypersonickou raketu Zirkon čekají další odpaly z fregaty Admiral Gorškov a ponorek.

Rusko urychluje testovací fázi své hypersonické rakety Zirkon. Chce pokračovat v odpalech z fregaty Admiral Gorškov a dále z ponorek. V lednu tohoto roku se uskutečnil odpal rakety v Barentsově moři na cíl vzdálený 500 km.

Testy Zirkonu pak mají provádět i ponorky třídy Jaseň, zůstává otázka, které to budou. Podle serveru The Diplomat Rusové původně plánovali Zirkon odpalovat z ponorky K-560 Severodvinsk (ta mimo jiné provedla úspěšný odpal střely Kalibr z doku), nicméně pak se přiklonili k ponorce K-561 Kazaň. Jenže to má háček: Testy plavidla trvaly déle, než se předpokládalo a oproti původnímu plánu, kdy měla Kazaň vstoupit do služby už v roce 2018, se nyní podle zpřesněného odhadu předpokládá, že se tak stane na konci tohoto roku či v roce 2021.

Poprvé Rusko otestovalo úspěšně dvojstupňovou střelu Zirkon v roce 2017. Může být odpalována z ponorek či hladinových lodí. Dosah rakety činí přes 500 km, některé zdroje však uvádí až 1000 km. V únoru 2019 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že raketa Zirkon je schopná letět rychlostí Mach 9.

Ruská místa podle západních vojenských expertů poněkud nadsazují schopnosti této střely, nicméně kontradmirál ve výslužbě Vsevolov Chmyrov před časem prohlásil, že ruské lodě či ponorky, které by byly vybavené hypersonickými střelami Zirkon, budou schopné zničit americká velitelská střediska na vzdálenost 500 km za pouhých 5 minut.

O tom, že hrozba těchto raket vůči americkému námořnictvu je reálná a USA ji nepodceňují, svědčí i to, jak v poslední době investují do výzkumu a vývoje obranných prostředků schopných detekovat, sledovat a v bezpečné vzdálenosti zničit i tyto supersonické zbraně, jež budou v arzenálu především Ruska a Číny. Hlavní roli v detekci budou mít zřejmě satelitní systémy schopné v různých detekčních módech a světelných spektrech detekovat odpal střely, předávat informace o její trajektorii a v součinnosti s radiolokátory plavidel nebo jiných objektů chráněných proti raketovému útoku (velitelská stanoviště, komunikační uzly apod.) vypočítat směr a čas odpálení protizbraně ke zničení útočící střely.

Vzhledem k rychlosti procesu se evidentně bude jednat o plně automatizovaný proces, kdy lidská obsluha bude mít pouze kontrolní roli. A především vzhledem k plné automatizaci opět narůstá význam kybernetické bezpečnosti všech systémů, jak útočníka, tak i obránce.

 

Zdroj: Navy Recognition, The Diplomat

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace