Rusko vyhrožuje špinavou jadernou zbraní

Rusko vyhrožuje špinavou jadernou zbraní
Autor fotografie: Kanyon UUV / Umělecké ztvárnění
11 / 12 / 2016, 04:00

Nejnovější ruský počin nové Studené války je obrovský podmořský dron schopný nést jadernou hlavici až k pobřeží nepřítele. Status-6 může být podle Rossijskoj Gazety použit pro trvalé jaderné zamoření a být vybaven tzv. kobaltovou bombou.

To co uniklo loni řízeně během televizní reportáže ruských státních televizí, tedy jaderný podmořský dron Status-6, je podle informací amerického serveru Free Bacon opět blíže dokončení. Existence ruské zbraně je potvrzena Pentagonem.

"Status-6 je navržen tak, aby zabíjel civilisty masivním výbuchem a spadem," řekl bývalý úředník Pentagonu Mark Schneider pro The Beacon s tím, že takové cílení porušuje zákon ozbrojeného konfliktu. "Je to ten nejvíce nezodpovědné program vývoje jaderných zbraní, se kterým Putinovo Rusko přichází."

Existence "náhodou" unikla na veřejnost prostřednictvím ruské státní televize v listopadu 2015. Američtí úředníci říkají, že mluvčí mimo obrazovku hovořil o protiraketové obraně, zatímco na obrazovce se objevil dron-ponorka. Analytici říkají, že to naznačuje, že únik byl úmyslný.

Psali jsme: Ruský atomový vlak posledního soudu se vrací

Ruská superzbraň se bude vypouštět z ponorky Sarov a řízena z povrchové lodi. Status-6 má dosah až 10 000 kilometrů, ponoří se do 1 kilometru a "údajně" dosahuje rychlosti 100 km/h, což znamená, že má schopnost uniknout americkým torpédům.

Mimo to, může jaderná bomba nést Kobalt-60, což je vysoce radioaktivní izotop, snadno se rozpadající na jemný prach. Výbuch může způsobit zamoření oblasti na 100 a více let. 

Kobaltová bomba byla teoreticky (zatím) vyvinuta speciálně za účelem vytvoření radioaktivního mraku schopného zamořit velké oblasti. Kobalt je ze všech uvedených kovů nejefektivnější díky svému relativně dlouhému poločasu rozpadu (cca pět let a tři měsíce). Za smrtelnou dávku radiace se považuje 4-5 sievertů (jednotka dávky ionizujícího záření), což je asi stotisíckrát víc než člověk dostane při rentgenu hrudníku. Uvážíme-li, že hodnota záření gama dosáhne po dopadu bomby hodnoty 10 sievertů za hodinu, stačí jen třicet minut na čerstvém vzduchu, aby bylo po všem. Bez cíleného čistění krajiny by vzniklo zapovězené území, které by bylo návštěvníkům a zvědavcům fatální ještě asi sto let po výbuchu. Ve velkém měřítku to už ke zborcení civilizace a vyhubení druhů stačí (epochaplus.cz).

Původně měly začít provozní zkoušky v roce 2019-2020, ale zkouška provedená v listopadu 2016 ukazuje, že jsou Rusové daleko před svým vlastním vývojovým plánem.

Zdroj: We are the Mighty

Tagy článku