Rusko vylepšuje svůj arzenál. Bitevní vrtulník Mi-28NM bude vyzbrojen novými raketami na dlouhou vzdálenost

Rusko vylepšuje svůj arzenál. Bitevní vrtulník Mi-28NM bude vyzbrojen novými raketami na dlouhou vzdálenost
Autor: Rostec|Popisek: Mi-28NM
31 / 05 / 2021, 14:00

Ruský vrtulník Mi-28NM bude vybaven až 4 novými pokročilými raketami na dlouhou vzdálenost, které vznikají v programu Izdělije 305 (,,Produkt 305"). Raketa tak ještě nedostala oficiální jméno, protože je v testovací fázi.

Vrtulník Mi-28NM výrazněji posílí svůj arzenál. Server Defence Blog uvedl, že bude vyzbrojen až 4 novými řízenými raketami na dlouhou vzdálenost, vznikající v programu Izdělije 305.

Střela, která nedostala ještě oficiální jméno, protože je ve v testovacím stadiu, bude mít dosah až 100 km a vypouštěcí platformou bude vrtulník. Raketa bude naváděna palubním inerciálním navigačním systémem a informace o cíli bude nahrána do systému během vypuštění střely.

Podle dostupných informací je nová raketa odvozena od multistupňové střely Hermes-A, kterou používá vrtulník Ka-52K. Rodina raket Hermes je ve službě od roku 2016 a zmíněná střela Hermes-A má maximální dosah 20, Hermes-K, což je námořní verze, potom 30 km, a dvoustupňová raketa až 100 km.

Rusko začalo s vývojem vrtulníků Mi-28NM v roce 2009. Stroj je pokročilou modifikací taktického útočného vrtulníku Mi-28N. Ten bude vybaven modernějšími a přesnějšími zbraněmi, výkonnějšími motory. Stroj je navržen na ničení cílů letících nízkou rychlostí, zejména tanků, obrněných vozidel, živé síly ve dne i v noci, a to za každého počasí. Ruské letectvo obdrží dalších 98 těchto vrtulníků podle plánu v do konce roku 2027.

Loni na podzim agentura TASS a další média informovala, že zbrojní společnost Rostec spustila sériovou výrobu upgradovaných vrtulníků Mi-28NM.


Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace