Rusko vyvíjí radiofotonický radar pro 6. generaci stíhačů

Rusko vyvíjí radiofotonický radar pro 6. generaci stíhačů
Autor fotografie: Screenshot YouTube
24 / 07 / 2018, 15:00

Ruský průmyslový holding RTI oznámil, že vyvíjí novou technologii, pomocí níž má vyrobit radiofotonický radar pro zamýšlené letouny 6. generace.

RTI  spouští v Rusku první technologickou linku pro výrobu polovodičového laseru VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser), aby pomocí něho následně vznikl radiofotonický radar, který v sobě kombinuje optické a mikrovlnné prvky.

psali jsme: LUN’TECH představil nový zaměřovací simulátor radarového reflektoru

Do těchto technologií podle serveru defence-blog.com investovala RTI okolo 3 milionů dolarů v posledních třech letech. Z tohoto objemu finančních prostředků jde 1,6 milionu dolarů na vývoj prvních polovodičových laserů VCSEL. Nová radiofotonická technologie může pomoci operátorům radaru izolovat různé objekty - včetně letounů se schopností stealth, rakety, malé bezosádkové vzdušné prostředky s vynikající přesností.

Nový radiofotonický radar pak má být podle serveru defence-blog.com připevněn i na ruských letounech 6. generace, který poskytne těmto strojům absolutní leteckou a pozemní převahu na dlouhou vzdálenost.

psali jsme: Radiolokátory MADR pro AČR – multifunkční radarové systémy pro nejnáročnější

Radarové stanice založené na radiofotonické technologii pak budou mnohem výkonnější než konvenční radary především proto, že ,,vidí" a zaznamenají znatelně více. Tyto radary budou schopné sestavit snímky cíle, které budou automaticky identifikovány.

Není zatím stanoven časový horizont, kdy by měly být radiofotonické radary hotové, nicméně vyvíjený radar má za sebou fázi technického designu a v současné době pokračuje výzkum a vývoj fotonické fázované řady antén.

psali jsme: ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami

RTI věří, že přechodem na novou technologickou strukturu má Rusko šanci stát se jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu s radiofotonikou.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více


Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.