Rusko začne vyvíjet letadlovou loď s jaderným pohonem v roce 2023

Rusko začne vyvíjet letadlovou loď s jaderným pohonem v roce 2023
09 / 05 / 2019, 14:30

Agentura TASS potvrdila, že Rusko se chystá v roce 2023 zahájit výzkumné a vývojové práce za účelem postavení letadlové lodi s jaderným pohonem.

V roce 2023 začne vývoj letadlové lodi s jaderným pohonem, potvrdila agentura TASS. To, o čem se v poslední době poměrně hojně mluvilo, tak začíná nabývat reálných obrysů. Podle nejmenovaného zdroje, který TASS cituje jsou výzkumné a vývojové práce (R&D) na novou letadlovou loď s jaderným pohonem zahrnuty ve Státním programu pro vyzbrojování pro období 2018 - 2027.

[relatedarticles|Doporučujeme|1404062923

Podle agentury TASS by se mělo jednat o plavidlo o výtlaku okolo 70 000 tun. Z informací, o nichž informovala TASS, zatím nevíme, kolik bude nové plavidlo stát ani kdy by mělo být dokončeno.

Již dříve zástupci ruského námořnictva prohlásili, že letadlovou loď by mohlo převzít by do konce roku 2030, což je ovšem jen předpokládané datum, které se pravděpodobně bude ještě měnit. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že kontrakt na postavení letadlové lodi s jaderným pohonem by mohl podepsán do konce roku 2025.

V současné době má jedinou letadlovou loď s jaderným pohonem kromě USA Francie. Charles de Gaulle byl spuštěn na vodu v roce 1994 a do služby ho francouzské námořnictvo zařadilo v roce 2001. Letadlové lodi však ve třetí dekádě končí životnost a ministryně obrany Florence Parlyová na konci minulého roku prohlásila, že bude ve střednědobém horizontu nahrazena novou.


Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace