foto: U.S. Army, Public domain/Leopard 2A6 10. pancéřové divize Bundeswehru
Do ruských rukou v říjnu 2023 padl u Ardijivky tank Leopard 2A6 ukrajinských ozbrojených sil. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo 23. dubna 2024 video, na němž je tank pečlivě zkoumán.
Leopard 2A6: efektivní kanón, odolný pancíř, skvělá mobilita
Podle dostupných informací prochází tank z výzbroje ukrajinské 47. mechanizované brigády analýzou, jejímž cílem nepochybně je prozkoumat jeho pokročilé technologie a konstrukční prvky. Leopard 2A6 je vybaven řadou systémů, které by mohly Rusy zaujmout a mohli by se pokusit o jejich napodobení a integraci do vlastních tankových konstrukcí. Jde nejen o 120mm hladkohlavňový kanon Rh-120/L55 společnosti Rheinmetall, který se vyznačuje relativně delší hlavní ve srovnání s hlavněmi ruských tanků, a díky tomu je přesnější na delší vzdálenost. Leopard 2A6 rovněž využívá pokročilý kompozitní pancíř a má automatizovaný systém potlačení požáru a výbuchu, který by mohl nabídnout lepší ochranu ve srovnání se současnými systémy na ruských tancích.
Digitální systém řízení palby v tanku Leopard 2A6, který podporuje různé typy munice a umožňuje přesné zaměřování, je pro Rusy rovněž určitě atraktivní kořistí a velkým potenciálem možné inspirace pro vývoj vlastních řešení. Kromě něj tu jsou další pokročilé elektronické systémy zahrnující komunikační, navigační a senzorové schopnosti tanku Leopard 2A6 a v případě jejich integrace do vlastní techniky by Rusové díky nim mohli zlepšit schopnosti velení a řízení vlastních tanků. Proveditelnost takové integrace samozřejmě závisí na mnoha faktorech, a současně není jisté, že ukrajinská osádka před opuštěním vozidla tyto systémy nepoškodila a neznemožnila jejich využití.
Kanon Leopardu 2A6 se vyznačuje vysokou přesností, dostřelem a univerzálností při střelbě moderní municí. Studiem hlavního kanonu Leopardu a souvisejících systémů řízení palby mohou Rusové získat důležité údaje o jeho provozních parametrech a účinnosti. Tyto informace pro ně pak mohou být neocenitelné při navrhování systémů výzbroje budoucích ruských tanků a potenciálně povedou k vývoji pokročilejších kanonů. Mohlo by to být také inspirací pro vylepšení zaměřovacích a palebných mechanismů, čímž by se zlepšila celková bojová účinnost ruských tanků.
Leopard 2A6 je vybaven kompozitním pancířem třetí generace, který obsahuje vysoce tvrdou ocel, wolfram a plastové výplně s keramickými komponenty. Tento modulární pancíř nabízí zvýšenou ochranu proti protitankovým zbraním tím, že účinně rozptyluje kinetickou energii dopadajících střel, a jeho aplikace by mohla výrazně posílit obranné schopnosti ruských tanků jako T-80 a T-90, které využívají starší technologie kompozitních a reaktivních pancířů. Ty nemusí poskytovat stejnou úroveň ochrany proti novějším protitankovým zbraním, kterým Leopard 2A6 odolává. Rusové se budou nepochybně snažit analyzovat složení a strukturu pancíře tanku Leopard a lépe pochopit, jak zmírňuje poškození různými projektily.
Protipancéřová munice DM53 A1
Jedno z ruských videí také ukazuje, že Rusové mohou prozkoumat také DM53 A1, což je 120mm šípově stabilizovaná podkaliberní střela (APFSDS) s penetrátorem ze slitiny wolframu, kterou vyvinula a vyrábí společnost Rheinmetall. Je speciálně navržena pro použití s tankovým kanónem Rh-120/L55. Střela dosahuje úsťové rychlosti 1750 m/s a má schopnost prorazit až 750 mm homogenního pancíře ze vzdálenosti 2000 metrů. Klíčovým rysem DM53 A1 je na teplotě nezávislý hnací systém, který si zachovává konzistentní balistické charakteristiky při různých teplotách, což zajišťuje stabilní výkon.
Budou Rusové schopni aplikace a integrace západní technologie?
Aplikací a integrací západních technologií, bude-li ruský průmysl schopen je vyrobit v odpovídajícím množství, by Rusko mohlo řešit do budoucna problém zranitelnosti svých tanků a celkově modernizovat svůj přístup ke způsobu nasazení tanků. Největší slabinou ruských konstrukcí je způsob uložení munice – v tomto ohledu analýza ukořistěného Leopardu 2A6 Rusům nic zásadně nového nepřinese. Rozdíl v přístupu je všeobecně a dlouhodobě znám, včetně řešení, které moderní západní tanky využívají pro výrazné snížení rizika pro osádku v případě zásahu, tedy oddělení zásoby munice od prostoru pro osádku a směrování síly výbuchu mimo něj.

Ačkoli je verze 2A6 ve službě již více než dvě desetiletí, stále jde o generaci moderní tankové techniky, která je vysoce ceněna pro svou pokročilou ochranu, palebnou sílu danou efektivním kanonem, účinnou municí, moderními pozorovacími a zaměřovacími systémy a systémem řízení palby, a zvýšenou mobilitu. Tyto vlastnosti obecně dělají z Leopardu 2 jeden z nejsilnějších hlavních bojových tanků dneška. Hlavním cílem technického zkoumání, jemuž je nyní v Rusku podrobován, je nepochybně na jedné straně získat cenné poznatky, které by mohly mít význam pro rozvoj ruských technologií obrněných vozidel, na druhé straně odhalení případných slabých míst, které by bylo možné využít na frontě. Některé prvky by teoreticky mohly být integrovány do stávajících ruských tanků a zvýšit jejich efektivitu na bojišti.
Leopard 2A6 je stále hlavním tankem Bundeswehru
Leopard 2A6 vznikl upgradem z verzí 2A5 a 2A4. První z původních 225 kusů předala společnost Krauss-Maffei Wegmann Bundeswehru 7. března 2001 při slavnostním nástupu 403. obrněného praporu ve Schwerinu. V současné době Bundeswehr provozuje asi 180 kusů ve verzích 2A6, 2A6 A3 (vybaven modernějšími pozorovacími systémy), 2A6M (s lepší protiminovou ochranou) a 2A6 MA3 (kombinující obě předešlé modernizace). Část tanků prošla či prochází modernizací na verzi 2A7V, a Ukrajině bylo dodáno 18 Leopardů 2A6 přímo z výzbroje německé armády. Oryxspioenkop uvádí již 11 ztracených, z nich 6 jako zničených, 3 poškozené a 2 poškozené a opuštěné osádkou. Tanky byly ztraceny v důsledku najetí na minu, zásahu protitankovou řízenou střelou Kornet, a také po zásahu střelou Vikr-1 odpálenou z ruských bitevních vrtulníků.
Ukořistěný Leopard 2A6, vybavený protidronovými mřížemi, který má být v květnu vystaven spolu s další ukrajinskou technikou v Moskvě, byl pravděpodobně poškozen v bojích o Ardijivku v říjnu 2023, ale nemohl být podle ruských zdrojů evakuován dříve kvůli blízkosti frontové linie. Ukrajinské bezpilotní letouny jsou všudypřítomné, zaměřují a snadno ničí ruská vozidla, která mají za úkol odtahovat ukořistěnou nebo poškozenou techniku do zázemí. Pro Rusko je získání tohoto tanku úspěchem, kterého velmi intenzívně využívá ve své propagandě.
Tagy