foto: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl/Výbuch miny (ilustrační foto)
Vyčíslit opravdové ztráty ruské vojenské techniky na Ukrajině se zdá být nadlidským úkolem. Ukrajinské, ruské i nezávislé zdroje se navzájem zásadně liší a počty jsou v některých případech až mnohonásobně nižší.
Válka na Ukrajině každým dnem víc a víc prokazuje svou intenzitu a krvavost. Její dopady jsou cítit nejen na bojišti, ale i na globální politické scéně. Množství ztrát na obou stranách je ohromující a často se stává předmětem urputných diskuzí. Důvodem je skutečnost, že ukrajinská armáda a státní novinářské portály, nezávislé zdroje a především také ruské informační kanály poskytují odlišné informace nejen o vývoji, ale především také stavu obou válčících stran. V podmínkách probíhající války i přes množství zpráv kolujících především díky online prostředí na informačních sítích X, VKontakte nebo Telegram je velmi obtížné posoudit, jaké z informací jsou prokazatelně opřené o podložené zdroje.
_(cropped).jpg)
Rozdíly v reportovaných číslech mohou být výsledkem právě nedostatku informací nebo zdrojů, různou metodou pro vyhodnocování zpráv, ale především také odlišnou politickou motivací a propagandou, která má za cíl ovlivnit smýšlení a názor široké veřejnosti. Válka na Ukrajině proto jen zdůrazňuje rostoucí potřebu dnešní doby kriticky přistupovat k hodnocení dostupných dat a nutnost ověřování informací z více zdrojů současně. Příkladem za vše mohou být samotné ruské ztráty vojenské techniky a lidského potenciálu, který z ruských a ukrajinských zdrojů vypadá velmi odlišně než od nezávislých webových portálů, kterými je kupříkladu web Oryx.
Ruské ztráty z pozice ukrajinské armády vypadají pro napadenou zemi pozitivně
Podle informací Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny, zveřejněných na sociální síti X v pondělí 15. července, dosáhly ztráty ruských sil od 24. února 2022 do 15. července 2024, tedy za poslední dva a půl roku zintenzivněného a postupně sílícího ukrajinského konfliktu přibližně 560 290 osob. Ztráty techniky zahrnují 8214 tanků, 15 826 obrněných transportérů (APV), 15 324 dělostřeleckých systémů, 1119 salvových raketometů (MLRS), 361 letadel, 326 vrtulníků a 28 válečných lodí. Všechna čísla jsou uvedena v přehledné tabulce zveřejněné ukrajinským generálním štábem na sociální síti X.
Tyto informace předložené ukrajinskou armádou začátkem tohoto týdne je však těžké jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit. Musíme totiž brát v potaz, že se stále jedná o jednu z válčících stran, která je navíc kvůli nedostatku munice pro obranu proti protivníkovi tlačena do kouta. Ukrajinské armádě a zdrojům napojeným na tyto informační kanály se bezesporu dá věřit více, než ruským portálům, zvláště pokud jsou přímo napojeny na Kreml. Je však nutné brát v potaz, že Ukrajina je v nelehké situaci, kdy musí nejen neustále žádat jiné státy o pomoc, ale musí také prokázat, jak je její armáda schopná zbraně reálně a efektivně proti nepřátelským cílům využít.
Ukrajinské a ruské zdroje vs. nezávislý Oryx
Holandský webový portál Oryx, který vznikl v souvislosti s konfliktem v Sýrii v roce 2013, byl založen nezávislými inestigativními novináři Stijnem Mitzerem and Joostem Oliemansem. V současné době je web spravován také českým ajťákem a armádním nadšencem Jakubem Janovským. Oryx zaznamenává ztráty vojenského materiálu na obou stranách konfliktu, na základě několikrát oěřených informací a především také fotografické dokumentace. Holandský web Oryx proto vyčíslil ruské ztráty na 3235 tanků, 464 obrněných transportérů, 1174 dělostřeleckých systémů, 393 salvových raketometů, 119 letounů, 138 helikoptér a 26 plavidel.
Zatímco počty plavidel se u čísel ukrajinské armády a Oryxu příliš neliší, hlavní rozdíl je předeším ve zbytku těžké vojenské techniky. Oryx totiž dokládá zničení méně než poloviny ruských tanků, vrtulníků a letadel, přibližně 1/3 raketometů, ale významným způsobem se odlišuje v případě obrněných transportérů a dělostřeleckých systémů. Ukrajinská armáda totiž v pondělním přehledu uvedla až 15-ti násobně větší počet zničených dělostřeleckých systémů a 34 násobný počet obrněných transportérů.

Tato výrazná neshoda je dána tím, že si Oryx zničenou, zajatou nebo poškozenou vojenskou techniku několikrát ověřuje a potvrzuje informace na základě vizuální dokumentace z bojiště. U rozdílné techniky je tak postup mnohem složitější a válečné prostředí situaci komplikuje. Je proto složité jednoznačně určit, zda jsou ukrajinské informace pravdivé, či nikoli. Ani číslům Oryxu však neodpovídají statistiky uváděné přímo ruskými zdroji, které samozřejmě hovoří o mnohem menších válečných ztrátách. Vzhledem k sankcím a reálným možnostem ruské vojenské produkce je však téměř jasné, že musejí Rusové svoje ztráty zásadním způsobem zamlčovat.
Ruská dezinformační kampaň jede na plné obrátky
Ruská strana poskytuje často odlišné údaje o ztrátách, což je součástí jejich dezinformační kampaně. Jak informoval Voanews.com, například v roce 2023 ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ztratilo pouze okolo 50 000 vojáků a několik tisíc kusů techniky, což je v ostrém kontrastu s daty ukrajinské armády i Oryxu. Podle DeutscheWelle ukazuje srovnání ukrajinských a ruských oficiálních dat na výrazný rozdíl v metodách reportování. Zatímco ukrajinské zdroje poskytují detailní aktualizace, ruské zprávy jsou často sporadické a nepřesné, jelikož většina informačních portálů podléha přísné cenzuře.
Také zprávy o samotné ruské produkci však s největší pravděpodobností budou nadsazené, o čemž koneckonců hovoří také záběry ze samotného ukrajinského bojiště. S rostoucími ztrátami se Rusko stále více spoléhá na starší sovětské modely tanků, jako jsou T-62 a T-80, které jsou vytaženy ze skladů a částečně modernizovány. V Rusku proto nejspíš nedochází k produkci nových strojů, ale spíše modernizaci starých zásob, které jsou vykazovány jako nové kusy. Současný ruský obranný průmysl není schopen rychle nahradit ztracenou techniku a podle polského Defence24 Rusko dokonce ztrácí až třikrát více tanků, než dokáže vyrobit. Prakticky monopolním výrobcem tanků v zemi je konglomerát Uralvagonzavod, který se potýká s rozkrádáním státních peněz a problémy s produkcí nových modelů. Ruské síly jsou tak nuceny kompenzovat ztráty méně efektivními prostředky.

Ruské ztráty ovlivňuje nedostatek komponentů
Další aspekt, který nelze opomenout, je problém s moderními komponenty, které Rusko dříve dováželo ze zahraničí. Jak jsme dřívě psali, jejich nedostatek způsobil, že mnohé nové zbraně a systémy jsou méně účinné nebo se jejich výroba značně zpozdila. Například, moderní tanky jako T-90M vyžadují pokročilé elektronické systémy, které Rusko nyní těžko získává kvůli mezinárodním sankcím. Tyto sankce zasáhly klíčové oblasti, včetně dodávek surovin, komponentů a finančních zdrojů. Jak uvádí Pavel Luzin, ruská transformace byla nucena postavit obranu do centra ruské ekonomiky. Putin prohlásil, že v rámci vojensko-průmyslového komplexu bylo vytvořeno 520 000 nových pracovních míst a válka nyní zaměstnává odhadem 3,5 milionu Rusů. Tato obrovská proměna odráží snahu Kremlu udržet produkční kapacity a kompenzovat ztráty na bojišti.
Výroba vojenské techniky v Ruské federaci je nákladná a časově náročná. Produkce tanků, jako je T-90M, stojí přibližně 4.5 milionů dolarů za jednotku a trvá několik měsíců. Podle různých zdrojů jako Military Watch Magazine a Armyrecognition, dokáže Rusko vyrobit až 100 tanků měsíčně, což znamená roční produkci kolem 1,200 tanků. V roce 2023 například ruská armáda získala 210 nových tanků T-90M a 840 modernizovaných T-72B3, o čemž informoval web defence-ua. Na druhé straně, Ukrajina bezesporu těží z modernizace a dodávek techniky ze západu. Moderní systémy protivzdušné obrany a přesně naváděné střely umožňují ukrajinským jednotkám účinně čelit ruským útokům a minimalizovat vlastní ztráty. Tato technologická výhoda se zdá být klíčovým faktorem v dlouhodobé udržitelnosti ukrajinského odporu.
.jpg)
Vysoké ztráty výrazně ovlivnily vojenskou strategii obou stran. Ruská armáda musela přehodnotit své postupy a zaměřit se více na dálkové a technologicky pokročilé útoky, jako jsou masové útoky dronů a přesně naváděné střely. Stejnou taktiku však využívají také ukrajinské jednotky. Například jen během tří týdnů v říjnu 2023 ztratilo Rusko v oblasti Avdiivky přibližně 100 tanků a 250 dalších obrněných vozidel, což představuje jedny z nejvyšších ztrát od začátku války. Ztráty tanků, APV a UAV ukazují, jak moc je moderní válka závislá na pokročilém vybavení. Podle forbes.com Bezpilotní letouny umožňují přesné zásahy a minimalizují riziko pro piloty, zatímco moderní technologie jako termovizní kamery a přesně naváděné střely zvyšují efektivitu bojových operací a mění dynamiku boje.
Rusko ztrácí tisíce UAV, ukrajinská PVO je silná
Celková ztráta více než 12 000 UAV vykresluje intenzivní využití těchto technologií. Jejich počty však pravděpodobně budou kvůli masovým ruským útokům Geranů-2 na ukrajinské vojenské i civilní pozice mnohem vyší. Rusko navíc nedávno informovalo, že jeho speciální dronové jednotky plánují využívat až 100 000 dronů měsíčně. Ukrajinské ozbrojené síly proto na podobné zprávy musejí reagovat rychle a efektivně, přičemž se stále více zaměřují na mobilní protiletadlové systémy a přesné dělostřelecké údery. Tento přístup umožňuje Ukrajině minimalizovat vlastní ztráty a způsobit značné škody ruským silám.
Jak uvádí informační portál The Defense Post, nasazení moderních systémů protivzdušné obrany a přesně naváděných střel se ukazuje jako klíčové pro úspěšnou obranu proti ruským útokům. Nejmodernější vojenská technika však není jediným klíčem k efektivní ukrajinské obraně vzdušného prostoru. Jako velice spolehlivé se totiž ukazují také poněkud starší systémy jako československý systém MR-2 Viktor nebo německý Flankpanzer Gepard s dvojicí 35mm kanonů Oerlikon. Rychlopalné zbraně se zatím proti UAV na Ukrajině ukazují jako nejvíce finančně výhodnou možností.
Tagy