foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Ponorka Salvatore Todaro (typ U212A)
Italské ponorky budou v rámci nové dohody mezi italským námořnictvem a největším soukromým poskytovatelem kabelových služeb v Itálii monitorovat podmořské internetové kabely ve Středozemním moři a bránit případným útokům na ně. Rozhodnutí je reakcí na obavy z hrozby sabotáží podmořských kabelů, po kterých probíhá většina světového internetového provozu.
Americký prezident Joe Biden varoval již v březnu, že Rusko zvažuje útoky na kritickou infrastrukturu. Jedním ze scénářů, které se objevují od začátku války na Ukrajině, je, že Moskva zaútočí na podmořské kabely, aby odřízla západní státy od přístupu k internetu. Biden tehdy vyzval americké společnosti, aby co nejrychleji "uzamkly své digitální dveře" a chránily se. Obává se, že "bezprecedentní náklady způsobené Rusku" mezinárodními sankcemi by mohly ruského prezidenta Vladimira Putina přimět k odvetě v podobě přímého útoku na země NATO s využitím kybernetických zbraní. Nyní k takovému "uzamčení" přistupuje ve spolupráci s italským námořnictem společnost Sparkle.
Server Defense News cituje velitele ponorkového loďstva italského námořnictva, kontraadmirála Vito Lacerenza: "Moderní technologie dnes umožňují snadný přístup k podmořskému prostoru. Dokonce i jachty mohou nasadit ponorky nebo podmořské drony, takže se zvyšuje potřeba přesnějšího situačního přehledu v podmořském prostředí, aby bylo možné monitorovat a chránit kritickou infrastrukturu, jako jsou kabely, které přenášejí více než 95 % světového objemu internetu."
Psali jsme
Ruská oceánografická výzkumná loď Jantar je v současnosti u libanonského pobřeží a podle monitorovacího webu zřejmě míří směrem k Sýrii....
Ve společném prohlášení námořnictvo a firma Sparkle uvedly, že budou provádět "společné průzkumné a monitorovací činnosti vlastních podmořských kabelů společnosti Sparkle a přilehlých oblastí. Námořnictvo bude rovněž poskytovat kartografickou podporu týkající se mořského dna v zájmové oblasti a také pomoc v nouzových operačních situacích."
Viceadmirál Lacerenza uvedl, že námořnictvo si bude s firmou vyměňovat informace: "Jejich údaje nám poskytnou lepší povědomí o síti a jejích kritických aspektech, což nám pomůže ji lépe monitorovat. Když budeme vědět, kde se tyto kabely nacházejí, můžeme nabídnout lepší dohled pomocí podmořských senzorů. Krize v celém Středomoří zvýšily pozornost, kterou této infrastruktuře věnujeme. Přicházíme na to, že, pokud jde o ochranu národních ekonomik, podmořská oblast je stejně důležitá jako vesmír."
Psali jsme
Finská vláda stále více zvažuje vybudování bariéry na hranici s Ruskou federací. Nyní, na hranici dlouhé více než 1 300 km, je tu a tam...
O možném nebezpečí, že ruské ponorky přeruší nebo odposlouchávají podmořské internetové kabely, jednali ministři členských států NATO již v roce 2020. Velká Británie loni oznámila, že postaví novou hlídkovou loď specificky určenou pro ochranu podmořských kabelů. Britský ministr obrany Ben Wallace tehdy uvedl, že "by světla mohla zhasnout", pokud by na nejdůležitější podmořské kabely někdo zaútočil, a konkrétně poznamenal, že Rusko se o kabely "hluboce zajímá."
V posledních letech bylo v Atlantském oceánu pokládáno stále více kabelů, přičemž některé z nich vstupují do Středozemního moře Gibraltarským průlivem a vystupují Suezským průplavem, aby se dostaly do Asie a na Blízký východ.
Psali jsme
Stíhače F-35B mohou vzlétávat z paluby italské letadlové lodi Cavour, ta je nyní certifikována je provozovat, informoval server Naval News.
Kromě čtyř německo-italských ponorek typu U212A (S 526 Salvatore Todaro, S 527 Scirè, S 528 Pietro Venuti a S 529 Romeo Romei) nyní italské námořnictvo staví čtyři modernizované U212 NFS (ponorky blízké budoucnosti), které v letech 2027–2033 nahradí starší plavidla třídy Sauro. "Ponorky NFS budou schopny lépe se propojit se senzory na jiných platformách a také využívat podmořské bezpilotní prostředky, díky čemuž mohou monitorovat kabely efektivně," uvedl viceadmirál Lacerenza. Naznačil také, že samotné kabely mohou fungovat jako senzory, protože registrují blízké změny tlaku, což námořnictvu nabízí možnost využití dosud nepředpokládané síti senzorů táhnoucí se po mořském dně.
K poškození kabelu by stačilo, kdyby obchodní loď nebo rybářský člun spustil kotvu na kabel nedaleko pobřeží, kde se tyto infrastruktury nacházejí v poměrně malé hloubce. Potápěči nebo ponorky by také mohli na kabely umístit výbušniny nebo v jejich blízkosti nainstalovat miny, které by pak mohly být odpáleny na dálku.
Psali jsme
Po rozpadu SSSR a rozdělení černomořské flotily tahá Ukrajina ve vztahu k Rusku za kratší konec. Její námořnictvo zahrnuje pouze malá...
Tento druh akce, měl-li by mít zásadnější dopad, by si ovšem vyžádal soustředěného útoku na více místech, a byl by zaměřen především na civilní obyvatelstvo. Zatímco pro každodenní používání internetu neexistuje k podmořským kabelům žádná reálná alternativa, některé méně datově náročné komunikace, jako je vojenská komunikace nebo komunikace mezi vládami, by mohly být stále zajišťovány satelitními sítěmi.
Zdroj: defensenews.com; france24.com
Tagy