Rusko-ukrajinská krize a její důsledky

Rusko-ukrajinská krize a její důsledky
Autor fotografie: Foto: redakce
24 / 02 / 2022, 15:00

Podle současných bojových aktivit se Rusko více soustřeďuje na severojižní směr, tedy linii Pripjať/Černobyl, Kyjev a Oděsa, zahrnut bude Charkov, Luhansk, Doněck, Dněpropetrovsk a další.

Rusko dalo najevo, že Ukrajina nebude členem NATO, respektive že NATO se nepřiblíží k ruské hranici. Toto je přesně v intencích řečeného, NATO se nepřiblíží k ruské hranici, Rusko se přiblíží k hranici s NATO. A vytvoří linii mezi Běloruskem a Moldávií, kdy má v záloze Kaliningrad. Dle bojových akcí zatím identifikovaných, jde skutečně především o levobřežní Ukrajinu, na pravobřežní by musely být vysazeny vzdušně výsadkové síly, jež by plnily diverzní úkoly a připravovaly předmostí k přechodu Dněpru, což se zatím neděje, nebo o tom nejsou informace.

Z politického hlediska západ vyhlašuje podporu, dodává zbraňové systémy řekněme malého kalibru, ale nasazení organických bojových jednotek se nechystá. Ukrajina není člen NATO, v NATO není konsensus a válka s Ruskem je hodně riskantní podnik.

Z ekonomického hlediska utrpí především Ukrajina, přijde o část armády, území a průmyslových oblastí. V případě obklíčení i o přístup k moři, tedy možnost volného obchodu a její námořnictvo bude určeno k sešrotování.

Z vojenského hlediska má Rusko jednoznačně navrch. U Ukrajinců jistě panuje silný nacionalistický duch, ale ten tanky nenahradí. A Jak již bylo dříve řečeno a prokázalo se na Donbase nebo v Luhansku, Ukrajinská technika je zastaralá a armáda postrádá potřebný výcvik a investice. I když dodávky dronů z Turecka jsou zajímavé, nejsou absolutní záchranou. Ukrajina se vzdala strategických prostředků jako jsou balistické střely, strategické bombardéry apod. V jejich arzenálu je MiG-29, SU-27, SU-25, ale ne TU-95/96 nebo TU-160.

V tankové technice Rusko jednoznačně pokročilo, kdežto Ukrajina jen modernizovala tanky T-72. Též v oblasti dělostřelectva Ukrajina disponuje taženým dělostřelectvem a raketomety GRAD, kdy Rusko převyšuje jak v rážích, tak dostřelu, o typu munice nemluvě.

Ekonomicky pokud Rusko odstaví Ukrajinu od přístupu k mořským přístavům a bude jim diktovat další ceny za tranzit ropy a plynu, nebo je od toho zcela odepne, se může ekonomika Ukrajiny velmi brzy zhroutit. Obilná pole celý stát neuživí.

Takže v souhrnu se dá říci, že Rusko má nyní Ukrajinu jako rukojmí a spoléhá na to, že Západ nepodnikne zásadní akce, protože Rusko potřebuje. Ale jak již SM informoval, toto může být smrtící dominový efekt v Asii.

Zdroj:  Ekonomický magazín

Tagy článku