Ruský atomový vlak posledního soudu se vrací

Ruský atomový vlak posledního soudu se vrací
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Atomový vlak Barguzin
09 / 12 / 2016, 07:15

V dobách Studené války se po sovětských tratích pohybovalo 12 vlaků Moloděc, které nesly rakety s jadernými hlavicemi a v podstatě to byly takové pozemní ponorky schopné přežít první jaderný úder nepřítele.

Původní tajemné vlaky byly vyřazeny v roce 2005 a začátkem letošního roku bylo oznámeno, že nově vyvíjený vlak Barguzin bude k dispozici v roce 2020. Podle německého Sternu, bude aktuální stav vývoje prezentován prezidentu Putinovi počátkem roku 2017. Podle agentury Interfax proběhly úspěšné zkoušky ICBM a nic tedy nebrání úspěšnému dokončení vlaku ve slibovaném termínu.

Pro Moskvu NATO překročilo tenkou červenou linku svým posilováním ve východní Evropě a podle mluvčího Kremlu Peskova je NATO agresivní blok. Mimo to ve vojenské doktríně z roku 2014 je NATO klasifikován jako soupeř a Moskva v reakci na kroky NATO přesouvá na západ tisíce vojáků. Vojenský rozpočet Moskvy na rok 2017 ale klesl o celou jednu čtvrtinu.

Nový atomový vlak Barguzin může pojmout až 6 mezikontinentálních raket RS-24 Jars a jeho vývoj probíhá od roku 2012. Nový systém bude velmi těžko rozpoznatelný od normálních vlaků na ruských železnicích, protože nové rakety mají téměř poloviční hmotnost oproti těm ve vlacích Moloděc a pokud bude vyvinuta dostatečně silná lokomotiva, bude souprava od běžného vlaku prakticky nerozpoznatelná.

Vlak bude schopen rakety odpálit z jakéhokoliv místa v Rusku.

Zdroj: Stern

Tagy článku