foto: Dmitry Terekhov / Flickr/A-50 Berijev
Podle informací ukrajinských médií byl zlikvidován i Iljušin Il-22 Bizon, komunikační a velitelské stanoviště ze 70. let 20. století. Jedná s o velmi citelné ztráty, Rusové mají těchto cenných letadel velmi málo.
Berijev A-50 je sovětský letoun včasné výstrahy a řízení, je obdobou špičkových amerických Boeingů E-3 Sentry. Není přesně známo, kolik jich SSSR vyrobil, ale počet kusů se odhaduje na 40, z nichž v současnosti slouží 16. Stejně jako Sentry má Mainstay (kódové označení NATO) velký přehledový radar na trupu v podobě disku o průměru 9 metrů. Ten by měl mít detekční dosah vzdušných cílů 650 kilometrů a 300 pro pozemní cíle, tedy podobné parametry jako má Sentry.
Posádka má 15 členů a A-50 přes svůj řídící systém může kontrolovat až deset stíhacích letounů pro vlastní mise. Jinak radar Vega-M může do vzdálenosti 230 kilometrů sledovat až 150 cílů najednou. Větší cíle až na vzdálenost 400 kilometrů, myšleno třeba hladinové lodi. A-50 vstoupil do služby v roce 1984, ale 2011 byl modernizován na verzi A-50U, která byla s největší pravděpodobností sestřelena. Kromě Ruska by letadla měla využívat i Indie a zřejmě také Čína.
Jak Iljušin, tak A-50 jsou vybaveny sebeobranným systémem pro ohrožení za letu. Ten zahrnuje ochranu před řízenými i neřízenými střelami protivníka, zjevně to nebylo nic platné. Bizon je vzdušné velitelské stanoviště, respektive přehledový systém o situaci na bojišti s úkolem předávat informace a pokyny vzdušným silám. Na palubě se nachází nejmodernější ruská avionika, spojovací aparatury, družicové spojení, šifrování nebo systémy elektronického boje.
Il-22M by již sestřelen 24. června 2023 během potlačování vzpoury Wagnerovců. Podle Forbes Ukrajinci zachytili radiovou komunikaci z Iljušinu, která potvrzovala zasažení letadla. Otázka zní, jak Kyjev letadla, která by se měla pohybovat mimo dosah amerických Patriotů, sestřelil. Podle zprávy pro Royal United Services Institue v Londýně z roku 2022 jsou oba letouny snadno napadnutelné elektronickým útokem. Údajně se měla snažit překonat ukrajinské elektromagnetické rušení.

Pokud Ukrajinci letouny detekovali při snaze o průnik do jimi kontrolovaného prostoru a Rusové neměli zpětnou vazbu, je docela dobře možné, že v přesvědčení, že o nich nepřítel neví, se dostali do dosahu Patriotů, které je s největší pravděpodobností sestřelily. Jedná se pochopitelně o spekulaci, ale také o nejpravděpodobnější vysvětlení. Rusové zkrátka netušili, co dělají.
Pokud se sestřel potvrdí, bude se jednat o jednu z největších ztrát ruského letectva od začátku války. Tato letadla aktuálně Rusové nejsou sto nahradit, nemají výrobní linky, mají velké potíže s moderní elektronikou a dosah bude opravdu výrazný. Obecně to ruské jednotky zatlačí zpět, protože bude ztracena značná část přehledu na bojišti. A obecně se zpráva potvrzuje z více stran, letadla prostě zmizela z radarů.
Tagy