Ruský bezpilotní letoun Orion poprvé se zbraněmi vzduch-země

Ruský bezpilotní letoun Orion poprvé se zbraněmi vzduch-země
Popisek: bezpilotní letoun Orion
04 / 08 / 2018, 11:15

V červnu jsme informovali o podobě a určení nového ruského bezpilotního letounu Orion kategorie MALE. Nyní se objevily nové informace ohledně jeho výzbroje v podobně malých pum. Jaké další zbraňové systémy ovšem dostane do své výzbroje, ovšem stále není jasné.

Zatímco o vývoj samotného letounu se stará Kronštadt, vývoj výzbroje má mít na starost společnost Aviaavtomatika. Ta už na loňské výstavě Armija 2017 měla představit celou řadu naváděných pum o hmotnosti 15 až 100 kg určených pro bezpilotní letouny. Dosud se však mělo za to, že výzbroj budou moci nést až pozdější varianty ruského vyvíjeného bezpilotního letounu Orion.

Podle dosud nepotvrzených zpráv už byla už dokonce z bezpilotního letounu shozena lehčí 25 kg puma. Bohužel bez jakýchkoliv podrobností. Pumy nicméně mají mít údajně rozkládací křídla a můžeme je tedy zařadit do kategorie malých klouzavých pum. Dolet pumy o střední velikosti se má pohybovat v rozmezí zhruba 12 až 20 km, přičemž záleží na výšce a rychlosti odhozu. Navedení pozemním na cíl má být primárně řešeno kombinací inerciálního navádění a družicové navigace. 

Možné by mělo být použití laserového navádění i televizního navádění, tak aby bylo možné jednak přesné míření a druhak snažší ničení pohyblivých cílů.

psali jsme: Radary Giraffe od Saabu najdou UAV i letouny stealth

Na zveřejněné fotografii jsou vidět dva kusy munice umístěné pod trupem. Dosud není známo, zda a případně jaké bude moci Orion nést řízené střely vzduch-země jako tomu je nejen u amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper. Ty nejčastěji využívají pro představu protizemní střely AGM-114 Hellfire, ale mohou nést také laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II, neřízené pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition) i protiletadlové střely krátkého dosahu AIM-92 Stinger určené především pro vlastní ochranu.

Připomeňme, že Orion je prvním ruským zástupcem kategorie bezpilotních letounů kategorie MALE (Medium-altitude long-endurance unmanned aerial vehicle). Jak jsme informovali v dubnovém článku Rusové ukázali nový bezpilotní letoun Orion, co bude umět?, jedná se konstrukčně o jednomotorový středoplošník o délce zhruba 8 m a s rozpětím křídel 15 m. Výškový dostup sériového Orionu má dosahovat k 8 000 m a vytrvalost pak k 24 hodinám. Ze zahraničních letounů nejvíce svým zaměřením a rozměry připomíná americký letoun MQ-1 Predator, který byl v březnu letošního roku slavnostně vyřazen z výzbroje amerického letectva.

psali jsme: Ohlédnutí za končícím bezpilotním letounem MQ-1

Kdy bude do výzbroje ruského letectva Orion zařazen, není známo. Rusové by jej každopádně chtěli nabízet i ve variantě Orion-E také zahraničním zákazníkům, opět neznámo, zda i s případnou výzbrojí, či jen jako průzkumný prostředek.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku

-->