Ruští letečtí vývojáři začali s přípravnými pracemi na letounu šesté generace. Počítá se i s nepilotovanou verzí

Ruští letečtí vývojáři začali s přípravnými pracemi na letounu šesté generace. Počítá se i s nepilotovanou verzí
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: koncept stíhačky šesté generace
27 / 08 / 2017, 09:00

Informaci potvrdil vrchní velitel Vzdušných a kosmických sil Ruska generálplukovník Viktor Bondarev.

Ruský bitevní letoun šesté generace bude v mnoha ohledech průlomový. Vrchní velitel Vzdušných a kosmických sil Ruska generálplukovník Viktor Bondarev potvrdil televizi Zvezda TV, že plánovaný letoun šesté generace bude tvořit přechod k nepilotované verzi. Na letounu šesté generace nyní pracují vojenští letečtí vývojáři, kteří začali s vědeckými a technickými přípravnými pracemi. 

psali jsme: Rusko vyvíjí stíhačku šesté generace

,,Jaký letoun to nakonec bude: pilotovaný či nepilotovaný? Věřím tomu, že věda to brzy potvrdí a já osobně si myslím, že půjde o letadlo konceptu ,,přechodu" k nepilotované verzi. Můžeme začít s pilotovanou variantou a poté přejít k verzi letounu bez posádky," prohlásil Bondarev k pracím na šesté generaci bitevního letounu, které se rozbíhají.

Podle Bondareva by nemělo vyvíjené letadlo šesté generace být zkonstruováno pouze jako stíhačka, ale mělo by existovat jako další typy letadel. Šestá generace by se tak měla ,,týkat" například vojenských dopravních letadel či strojů s dlouhým doletem. Bondarev prohlásil pro televizi Zvezda TV, že v případě nepilotované verze letounu šesté generace bude moci ovládat operátor více strojů najednou.

psali jsme: Nový ruský strategický bombardér PAK DA se chystá na oblohu

Šestá generace bitevníku má představovat prozatimní vrchol ruské techniky. Podle původních propozic bude osazen nekmodernějšími laserovými a elektromagnetickými zbraněmi. Bude moci i vystoupat do vesmíru. 

 

Zdroj: tass.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.