Ruský bombardér pro 21. století PAK DA konečně schválen, USAF ale může zůstat v klidu

Ruský bombardér pro 21. století PAK DA konečně schválen, USAF ale může zůstat v klidu
Popisek: PAK DA
24 / 02 / 2019, 11:00

Veškeré zadávací dokumentace pro zahájení vytvoření PAK DA jsou podepsány, jeho vzhled a očekávané vlastnosti jsou odsouhlaseny. Konečný vzhled nového strategického bombardéru dlouhého doletu byl podle agentury Interfax schválen, a to s odkazem na zdroje z vojensko-průmyslového komplexu.

V lednu místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin uvedl, že PAK DA bude vypadat jen málo jako letoun v obvyklém slova smyslu. "Zvenku to nebude jako naše chápání tradičního vzhledu letadla. Je to takové létající křídlo, letadlo pro 21. století, "upřesnil Rogozin.

PAK DA by měl v budoucnu nahradit stárnoucí vozový park Moskvy sestávající ze sovětských strojů Tu-95 Bear, Tu-22M3 Backfire a Tu-160 Blackjack.

Později generální ředitel společnosti Tupolev Alexander Konjukhov uvedl, že cesta k strategickému bombardéru PAK DA bude trvat 5-7 let. Projekt získal označení "Produkt 80".

PAK DA je vyvíjen konstrukční kanceláří Tupolev již od roku 2009, a jak je u ruských vojenských projektů poslední doby obvyklé, dochází k obrovskému zpoždění celého projektu.

Ještě v roce 2017 podle zpráv ruského propagandistického serveru Sputnik se očekával první let nového strategického bombardéru někdy před rokem 2021, přičemž první dodávky měly začít ještě o pár let později. I to už ale bylo značné posunutí celého načasování, protože podle původních plánů měl PAK DA vstoupit do výrobní fáze okolo roku 2020, a první bombardér měl být zařazen k letectvu v letech 2025-2030.

Ruský stealth bombardér bude podzvukový stroj konstrukce létajícího křídla. Nízká rychlost bude kompenzována pokročilou stealth technologií, elektronickými schopnostmi a naváděnými střelami s umělou inteligencí (AI). PAK DA bude schopen nést střely vzduch-země a vzduch-vzduch, stejně jako konvenční a inteligentní naváděné bomby.

 

Zdroj: tvzvezda.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.