Ruský debakl na Ukrajině ohrožuje i projekt Putinova „zázračného“ tanku Armata

Ruský debakl na Ukrajině ohrožuje i projekt Putinova „zázračného“ tanku Armata
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: T-14 Armata
17 / 09 / 2022, 13:00

Před válkou na Ukrajině Rusko rádo ukazovalo svou armádu jako tu „druhou nejsilnější na světě“. Jména jako Su-57, S-400 Triumf nebo Armata, byly symbolem zázračných zbraní prezidenta Vladimira Putina, který o nich rád prohlašoval, že nemají na Západě sobě rovných analogů.

Od agrese Ruska na Ukrajinu uplynulo více než 200 dní a zázračné zbraně se ukázaly jako přeludy rozkradeného ruského zbrojního průmyslu.

Armata T-14 je jednou z výše uvedených zbraní. Hlavní bitevní tank nové generace se poprvé ukázal světu v roce 2015 během Dne Vítězství v Moskvě. Poprvé v historii Rusové ukázali tank, který nenavazoval na své předchůdce. Moderní design neměl nic společného se starými konstrukcemi jako T-72 nebo T-90. Tank je vybaven bezosádkovou věží s dělem ráže 125 mm a plně automatickým nabíjením. Posádka poprvé v historii ruské/sovětské tankové školy má šanci na přežití v případě zničení tanku, sedí totiž v pancéřové kapsli v přední části tanku a je izolovaná jak od automatického nabíjené, tak od skladu munice. Oproti západním tankům je Armata poměrně drobná, s nízkou siluetou a mnohem nižší hmotností.

Jeho nový design představuje v mnoha ohledech jasný rozchod se starými tanky z dob sovětské éry „a také největší změnu v ruských rodinách obrněných bojových vozidel od 60. a 70. let,“ uváděl IHS Jane's Defense Weekly v roce 2015.

Všechna ruská média se předháněla v oslavách tohoto tanku, který měl být impozantním strojem na bojišti 21. století. Do bojů na Ukrajině ale tank nezasáhnul, přestože Rusko během tvrdých bojů s ukrajinskou armádou přišlo o stovky svých starších tanků. Jedním z problémů je, že Rusko, které nyní čelí ekonomickým potížím kvůli mezinárodním sankcím, není schopno pokračovat ve výrobě mnoha svých high-tech zbraní. Příliš se spoléhalo na dovážené komponenty, kterých Armata vyžadovala poměrně hodně.

Ruská kasa se vyprazdňuje, což je poněkud ironické, protože jen Velká Británie od roku 2014 nakoupila dostatek ruské ropy a plynu na financování nákupu 8 000 tanků Armata. Nyní, když se Evropa odstavuje od ruské ropy, bude Moskva stále tvrději čelit finančním problémům, které jí znemožní postavit tanky T-14.

Vlastnosti Armaty byly záměrně zveličovány, přitom tank v roce 2015 ani nebyl schopen překonat Rudé náměstí. Rusko tyto stroje údajně nasadilo v Sýrii, kde byly 3 Armaty zasaženy protitankovými zbraněmi a jedna byla kompletně zničena.

Je pravděpodobné, že Kreml ví, že navzdory všemu humbuku okolo T-14, by tanky mohly být snadno zničeny americkými FGM-148 Javelin, britskými NLAW a švédskými AT4. Kreml se může obávat, že T-14 pravděpodobně trpí stejnou konstrukční chybou jako T-72 z dob studené války, u kterého jsou věže doslova odpáleny v takzvaném efektu „jack-in-the-box“, když protitanková střela zasáhne uskladněnou munici v tanku.

Západní analytikové o tomto problému údajně věděli od války v Perském zálivu v roce 1991, kdy irácké T-72 utrpěly katastrofální škody způsobené zásahy do blízkosti věže. Jedinou pozitivní věcí by mohlo být, že posádka T-14 může přežít, ale z drahého tanku by byla jen hromada šrotu a tomu se chce Moskva vyhnout. Pořád totiž chová naději, že bude Armatu vyvážet na své tradiční trhy v „ochuzené“ exportní verzi.

Mimochodem v roce 2015 bylo oznámeno, že do roku 2020 bude ruská armáda vybavena 2 300 tanky Armata. Je rok 2022 a Rusko používá na Ukrajině tanky T-62 z doby SSSR…

Zdroj: 19fortyfive.com, The Diplomat

 

Tagy článku

-->