foto: Wikimedia Commons, volné dílo/T-14 Armata
Před válkou na Ukrajině Rusko rádo ukazovalo svou armádu jako tu „druhou nejsilnější na světě“. Jména jako Su-57, S-400 Triumf nebo Armata, byly symbolem zázračných zbraní prezidenta Vladimira Putina, který o nich rád prohlašoval, že nemají na Západě sobě rovných analogů.
Od agrese Ruska na Ukrajinu uplynulo více než 200 dní a zázračné zbraně se ukázaly jako přeludy rozkradeného ruského zbrojního průmyslu.
Psali jsme
Další z ruských zbraní, které přišly o mýtus neporazitelnosti je ruský stíhací bombardér Su-34 s přezdívkou Hell Duck. V kódu NATO...
Armata T-14 je jednou z výše uvedených zbraní. Hlavní bitevní tank nové generace se poprvé ukázal světu v roce 2015 během Dne Vítězství v Moskvě. Poprvé v historii Rusové ukázali tank, který nenavazoval na své předchůdce. Moderní design neměl nic společného se starými konstrukcemi jako T-72 nebo T-90. Tank je vybaven bezosádkovou věží s dělem ráže 125 mm a plně automatickým nabíjením. Posádka poprvé v historii ruské/sovětské tankové školy má šanci na přežití v případě zničení tanku, sedí totiž v pancéřové kapsli v přední části tanku a je izolovaná jak od automatického nabíjené, tak od skladu munice. Oproti západním tankům je Armata poměrně drobná, s nízkou siluetou a mnohem nižší hmotností.
Jeho nový design představuje v mnoha ohledech jasný rozchod se starými tanky z dob sovětské éry „a také největší změnu v ruských rodinách obrněných bojových vozidel od 60. a 70. let,“ uváděl IHS Jane's Defense Weekly v roce 2015.
Všechna ruská média se předháněla v oslavách tohoto tanku, který měl být impozantním strojem na bojišti 21. století. Do bojů na Ukrajině ale tank nezasáhnul, přestože Rusko během tvrdých bojů s ukrajinskou armádou přišlo o stovky svých starších tanků. Jedním z problémů je, že Rusko, které nyní čelí ekonomickým potížím kvůli mezinárodním sankcím, není schopno pokračovat ve výrobě mnoha svých high-tech zbraní. Příliš se spoléhalo na dovážené komponenty, kterých Armata vyžadovala poměrně hodně.
Psali jsme
Existuje mnoho zajímavých otázek o potopení pýchy SSSR a Ruska, raketového křižníku Moskva a jednou z nejzajímavějších je určitě ta,...
Ruská kasa se vyprazdňuje, což je poněkud ironické, protože jen Velká Británie od roku 2014 nakoupila dostatek ruské ropy a plynu na financování nákupu 8 000 tanků Armata. Nyní, když se Evropa odstavuje od ruské ropy, bude Moskva stále tvrději čelit finančním problémům, které jí znemožní postavit tanky T-14.
Vlastnosti Armaty byly záměrně zveličovány, přitom tank v roce 2015 ani nebyl schopen překonat Rudé náměstí. Rusko tyto stroje údajně nasadilo v Sýrii, kde byly 3 Armaty zasaženy protitankovými zbraněmi a jedna byla kompletně zničena.
Je pravděpodobné, že Kreml ví, že navzdory všemu humbuku okolo T-14, by tanky mohly být snadno zničeny americkými FGM-148 Javelin, britskými NLAW a švédskými AT4. Kreml se může obávat, že T-14 pravděpodobně trpí stejnou konstrukční chybou jako T-72 z dob studené války, u kterého jsou věže doslova odpáleny v takzvaném efektu „jack-in-the-box“, když protitanková střela zasáhne uskladněnou munici v tanku.
Psali jsme
Osvobození Balaklije v Charkovské oblasti trvalo ukrajinským jednotkám asi 17 minut, prozradil účastník operace v rozhovoru pro Belsat. Podle...
Západní analytikové o tomto problému údajně věděli od války v Perském zálivu v roce 1991, kdy irácké T-72 utrpěly katastrofální škody způsobené zásahy do blízkosti věže. Jedinou pozitivní věcí by mohlo být, že posádka T-14 může přežít, ale z drahého tanku by byla jen hromada šrotu a tomu se chce Moskva vyhnout. Pořád totiž chová naději, že bude Armatu vyvážet na své tradiční trhy v „ochuzené“ exportní verzi.
Mimochodem v roce 2015 bylo oznámeno, že do roku 2020 bude ruská armáda vybavena 2 300 tanky Armata. Je rok 2022 a Rusko používá na Ukrajině tanky T-62 z doby SSSR…
Zdroj: 19fortyfive.com, The Diplomat
Tagy