Ruský expert - americký Abrams je výrazně lepší než ruské tanky. Znevýhodňuje to naši armádu

Ruský expert - americký Abrams je výrazně lepší než ruské tanky. Znevýhodňuje to naši armádu
Autor fotografie: GDELS, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek tanku Abrams
17 / 02 / 2023, 09:15

Špičkový ruský odborník na obranu řekl, že dodávka amerických tanků M1 Abrams na Ukrajinu by přitížila ruské armádě na Ukrajině, protože Abrams překonává všechny ruské sériově vyráběné tanky.

Ruslan Pukchov, ředitel ruského think-tanku Centra pro analýzu strategií a technologií se domnívá, že dodávky tanků Abrams na Ukrajinu mohou pro Rusy vážně zhoršit situaci na bojišti.

„Tanky M1A2 SEP v.2/3 jsou dnes nejlepší na světě, pokud jde o kombinaci bojového potenciálu. I v exportních verzích varianta Abrams M1A2 SEP v.2 výrazně překonává jakýkoli ruský produkční tank (nejnovější je T-90M, Armata se ještě nedostala do sériové výroby),“ citoval Pukchova ruský list Moskovskij Komsomolec.

Pukchov vysvětlil, že munice, kterou v současnosti ruské tanky používají, jsou primárně staré sovětské granáty, které mohou prorazit ukrajinské T-64, T-72 a T-80 na relativně krátké vzdálenosti.

Zavedení západních tanků s výkonnými děly, moderními protipancéřovými granáty a systémy řízení palby však může vést k prudkému nárůstu vzdáleností tankových bitev. Ruská armáda se může v takové situaci ocitnout v nevýhodě.

,,V takovém souboji se můžeme ocitnout v nevýhodných podmínkách," řekl Pukchov.

Pukchov dále uvedl, že v ruském inventáři protitankových střel chybí moderní protitankové raketové systémy třetí generace podobné Javelinům, které devastují ruské tanky na Ukrajině. Dodal, že Rusko sice má výkonné laserem naváděné střely Kornet, ale je jich málo a většina protitankových střel jsou modely Fagot a další ze sovětské éry.

Pukchov nicméně tvrdí, že pouhých „30-50 tanků Abrams pravděpodobně neovlivní situaci v operačním smyslu“. Pokud však Ukrajina získá kolem 200 nebo 300 tanků a správně je použije, mohou se stát „významným operačním faktorem“.

Podle ruského odborníka je cílem Západu poskytnout Ukrajině omezený počet zbraní na postupné vyčerpání a „rozdrcení“ ruských sil, nikoli počet pro rychlé rozhodující ukrajinské vítězství.

USA zatím přislíbily Ukrajině 31 tanků M1A2 Abrams, zatímco Británie předá 14 tanků Challenger 2, které by měly dorazit do konce března. Mezitím Německo a Polsko také přislíbily 14 tanků Leopard 2 spolu s několika dalšími evropskými zeměmi, které se rovněž zavázaly rovněž dodat malý počet Leopardů 2 a upravených tanků T-72.

Je nutné vzít v úvahu, že i bez těchto tanků se Ukrajincům podařilo způsobit ruským obrněncům masivní ztráty. Ruská armáda údajně ztratila již přes 1 700 tanků podle nejnovějších údajů sestavených blogerem Oryx na základě vizuálních potvrzení. Skutečná čísla však mohou být mnohem vyšší.

Většinu těchto ruských tanků však nezničily ukrajinské tanky, ale ukrajinské jednotky pomoci dronů a protitankových střel.

Mimo to je ruská armáda obviňována ze špatné taktiky a nedostatečné koordinace mezi obrněnými jednotkami a pěchotou, dělostřelectvem a letectvem. Tento nedostatek ze strany ruské armády je kritickým faktorem, který pomáhá vysvětlit špatnou výkonnost ruských obrněných jednotek na Ukrajině.

Zdroj: Euroasian Times

Tagy článku