Ruský jaderný obr odpálil během testů balistickou raketu na Kamčatku

Ruský jaderný obr odpálil během testů balistickou raketu na Kamčatku
Autor: Ruské Ministerstvo obrany|Popisek: Kňaz Oleg v Bílém moři
27 / 10 / 2021, 13:00

Balistická raketa Bulava byla vypuštěna z ponorky v Bílém moři a zasáhla cíl na testovacím místě Kura na Kamčatce.

Byl to první start Bulavy z ponorky Kňaz Oleg K-552, která v současné době provádí státní zkoušky, než bude předána z loděnice Sevmaš v Severodvinsku ruskému námořnictvu.

,,Balistická raketa byla odpálena z ponořené ponorky směrem k testovacímu místu Kura na Kamčatce (viz video níže). Podle potvrzených údajů hlavice rakety úspěšně zasáhly určitou oblast v odhadovanou dobu,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

video: youtube

Ministerstvo neupřesnilo, kolik hlavic balistická raketa Bulava nesla.

Start střely 21. 10. 2021 je prvním testem Bulavy od prosince loňského roku, kdy ponorka Vladimir Monomach vypálila salvu čtyř raket z pozice pod hladinou v Pacifiku na cíle na testovací střelnici Čiža na mysu Kanin ve východním Barentsově moři.

Kňaz Oleg byl spuštěn na vodu v červenci 2020 a v dubnu tohoto roku zahájil námořní zkoušky. Ponorka měla být předána Pacifické flotile, ale jak informoval Barents Observer v květnu, ponorka místo toho skončí v ruské Severní flotile s domovskou základnou na poloostrově Kola.

Ponorka je pátou ve třídě Borej (Projekt 955 a 955-A). Deset plavidel v této třídě bude dodáno ruskému námořnictvu do roku 2027. Výstavba posledních pěti v současnosti probíhá v loděnici Sevmaš.

Třída Borej, která nahradí ponorky Delta-IV Severní flotily a Delta-III Pacifické flotily, bude páteří ruských strategických jaderných námořních sil v nadcházejících desetiletích. Každá ponorka ve třídě může nést až 16 střel Bulava.

Zdroj: Barents Observer

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace