Ruský jaderný titán, křižník Petr Veliký cvičil útok na nepřátelské ponorky

Ruský jaderný titán, křižník Petr Veliký cvičil útok na nepřátelské ponorky
Popisek: Ilustrační foto Petra Velikého
24 / 12 / 2018, 09:00

Podle tiskového oddělení ruské Severní flotily, vlajková loď Severní flotily, těžký jaderný raketový křižník Petr Veliký, úspěšně vystřelil protiponorkové střely na podmořský cíl v testovacích polygonech v Barentsově moři.

Posádka jaderného křižníku vypracovala scénáře pro praktické použití protiponorkových zbraní na skutečný cíl, jehož roli hrála jaderná ponorka ruské flotily. Podle tiskových informací byl cíl nalezen a zasažen. Kromě vykonávání bojových cvičení posádka lodi cvičila manévrování a vyhýbání se konvenčnímu torpédovému útoku ponorkou.

Petr Veliký

Po dokončení přidělených misí na moři přijel křižník Peter Veliký na hlavní základnu severní flotily v Severomorsku.

Psali jsme: Oscar: Zabiják amerických letadlových lodí

Záběry z posledního cvičení zatím nebyly zveřejněny, přiložené video je přibližně měsíc staré a zachycuje Petra Velikého během cvičení v Barentsově moři.

Petr Veliký je čtvrtým plavidlem třídy Kirov ruského námořnictva. Původní název jaderného bitevního křižníku byl Jurij Andropov, ale jméno po generálním tajemníkovi a nejvyšším představiteli Sovětského svazu, bylo po pádu Sovětského svazu změněno na jméno mnohem slavnější. Lodě třídy Kirov jsou mimo letadlových lodí největšími plavidly postavenými pro 2. světové válce. Jejich výtlak téměř 27 000 tun odpovídá bitevním lodím z 1. světové války. 

Z původně plánovaných pěti lodí byly postaveny pouze čtyři, jejich určením je likvidace nepřátelských ponorek a hladinového loďstva. Jsou poháněny kombinací dvou nukleárních reaktorů a dvou parních turbín, každá o výkonu 70 000 kW. Rychlost lodi je mezi 31 – 32 uzly.

psali jsme: Petr Veliký: Nejmocnější válečná loď ruské Severní flotily

I stávající, tedy ještě sovětská výzbroj Petra Velikého, je imponující. Raketový systém P-500 Granit (tyto rakety se již nevyrábějí a budou nahrazeny jiným systémem) umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. 

Loď nese dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

 

Zdroj RuMoD, Wikipedie

Tagy článku