Ruský kontradmirál: Naše hypersonické rakety Zirkon mohou zasáhnout americká velitelská střediska za 5 minut

Ruský kontradmirál: Naše hypersonické rakety Zirkon mohou zasáhnout americká velitelská střediska za 5 minut
25 / 02 / 2019, 18:00

Kontradmirál ve výslužbě Vsevolov Chmyrov prohlásil, že ruské lodě či ponorky, které by byly vybavené hypersonickými střelami Zirkon, budou schopné zničit americká velitelská střediska za 5 minut na vzdálenost 500 km.

,,Ruské střely Zirkon budou tvořit protiváhu raketám rozmístěným v Evropě, ale také zajistí schopnost udeřit na klíčové kontrolní systémy - velitelská střediska, prohlásil Chmyrov. Podle něho jsou hypersonické rakety jako právě Zirkon schopné prakticky prorazit jakoukoliv protiletadlovou obranu či protiraketový systém.

Chmyrov také řekl, že ruská plavidla mohou vystřelit 40 hypersonických střel Zirkon naráz a zasáhnout americká velicí centra.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že střely Zirkon budou letět rychlostí dokonce Mach 9 (11 000 km/h), přičemž původní informace hovořily ,,pouze" o 7 000 km/h, a jejich dosah bude činit přes 1 000 kilometrů. Zároveň pohrozil USA, ,,ať si spočítají dolet ruských raket".

Rusko vyzkoušelo Zirkon v roce 2017 a podle nepotvrzených bude schopná zničit letadlovou loď jedním zásahem. Zirkon může být vypuštěn ze země, moře či z ponorky. Využívá technologii, která mísí palivo a vzduch, což jí umožňuje dosáhnout hypersonické (nadzvukové) rychlosti. Zirkon pak může být instalován třeba na jaderný křižník Petr Veliký, který má mezi lety 2019 - 2022 projít modernizací.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku