Ruský křižník Kirov vs. americký USS Zumwalt: Kdo vyhraje?

Ruský křižník Kirov vs. americký USS Zumwalt: Kdo vyhraje?
Popisek: Kirov vs. Zumwalt
18 / 02 / 2018, 15:00

Kdo vyhraje v utkání titána z dob Studené války a neviditelného torpédoborce prošpikovaného moderním i technologiemi? The National Interest se podíval na zoubek dvěma nejsilnějším lodím Ruska a USA.

Nedávné ochlazení ve vztazích mezi Ruskem a Západem dal zpět na stůl válčení lodí. Po více než deseti letech podpory pozemní války na Středním východě a ve střední Asii, americké námořnictvo investuje do schopnosti potápět lodě. Americké námořnictvo rozšiřuje tuto funkci u stávajících lodí, ale zároveň zavádí novou třídu lodi, raketový torpédoborec USS Zumwalt, který je určen především k podpoře pozemního válčení.

Another impression of USS Zumwalt

Psali jsme: Rusko opravuje svá jaderná monstra

Mezitím se Moskva se stále snaží oživit své bitevní křižníky Kirov. Gigantické povrchové lodě, staré téměř třicet let, mají stárnoucí, ale stále účinnou výzbroj, a jsou stále schopny provádět své hlavní poslání – útočit na velké nepřátelské lodě, zejména letadlové.

Nepřehlédněte: Admiral Lazarev, zabiják třídy Kirov prochází opravami

Co kdyby se obě lodě setkaly v boji jeden na jednoho?

Zumwalt je nejnovější třída raketových torpédoborců US Navy. Tři lodě: Zumwalt , Michael Mansoor a Lyndon B. Johnson , jsou optimalizovány pro námořní palebnou podporu. Tyto lodě jsou první opravdové "stealth" lodě v námořním provozu. Výtlak Zumwaltu je 14 000 tun a je to důsledek toho, že vše musí být skryto pod povrchem lodi. Zumwalt má údajně radarový odraz jako malá rybářská loď, a vyvine maximální rychlost třicet uzlů. Dalším faktorem, který přispívá k hmotnosti je sada zbraní a senzorů. Multifunkční radar AN / SPY-3 nabízí vynikající výkon ve střední až vysoké nadmořské výšce, a může navádět standardní rakety země-vzduch SM-2. Třída Zumwalt má osmdesát vertikálních odpalovacích sil pro odpal raket SM-2 a Evolved Sea Sparrow Missile, Tomahawk a protiponorkových raket ASROC.

161025-N-UK306-064

Psali jsme: První pohled do torpédoborce budoucnosti USS Zumwalt

Ačkoli Zumwalt nemusí být schopen plošné protivzdušné obrany, bude více než schopný se bránit. Teoreticky může nést až 320 raket ESSM na ochranu proti útočícím střelám a letadlům. Zumwalt je ale poměrně bezzubý v poslání útočit na jiné lodě, není ani vybaven protilodními střelami Harpoon, které není možné dát do vertikálních sil.

Psali jsme: 183 metrů dlouhý USS Zumwalt vypadá na radaru jako 12 metrová rybářská loď

Zumwalt má dva Advanced Gun systémy ráže 155 mm, které mají dostřel až 130 kilometrů a rychlost střelby deset ran za minutu, a proti lehce obrněným lodím dneška by mohl tento sytém způsobit obrovskou škodu.

Soupeř USS Zumwalt, bitevní křižník Kirov je pozůstatkem jiné éry. Byl postaven v 80. letech minulého století a měl rychle neutralizovat americké letadlové lodě. Jedná se o útočnou loď s impozantními schopnostmi protivzdušné obrany.

Petr Veliký

Kirovy jsou největší hladinové lodě postavené po 2. světové válce s délkou blížící se bitevním lodím jako je USS Iowa. Výtlak je proti tomuto americkému gigantu pouze poloviční – pouhých 24 000 tun. To je z velké části i kvůli jejich využívání jaderné energie pro pohon namísto kotlů a turbín, což dává lodi Alexandr Veliký a jeho bratříčkům maximální rychlost až 32 uzlů. Lodě třídy Kirov jsou lehčí i proto, že nemají těžkou dělovou výzbroj, ale spoléhají na dvacet gigantických protilodních střel P-700 Granit s doletem až 500 km a rychlostí 2,5 Machu.

Kirov

Psali jsme: Hypersonické střely Zirkon pro ruské jaderné křižníky a ponorky

Prvotní informace o cíli by mohly být poskytnuty platformami, jako je Kirov sám, vrtulníkem nebo hlídkovými letadly, jako je Tu-95 Bear. Případně satelitním zaměřovacím systémem Legenda, který byl vytvořen speciálně ke krmení Kirovů a Granitů cílovými daty.

Kirov byl také navržen s velkorysou protivzdušnou obranou, jež by udržela loď naživu, dokud by neodpálila poslední Granit. Devadesát šest protiletadlových raket, 192 raket 3K95 a čtyřicet 4K33 vytvoří okolo lodi neprostupnou vrstvu a jako poslední možnost má loď šest gatlingů AK-630.

V bitvě mezi těmito dvěma loděmi uvažujme vzdálenost 500 km, což je dosah raket Granit Kirovu, a lodě netuší, kde je jejich protivník. Kirov má svůj satelitní radarový systém, ale USS Zumwalt je neviditelný torpédoborec s radarovým podpisem jako malá rybářská loď.

Obě lodě zuřivě hledají svého protivníka, a pomocí vrtulníků skenují oceán za horizontem. V této situaci má stealth torpédoborec nespornou výhodu nad majestátním, ale klasickým bitevníkem. Vrtulníky Zumwaltu detekují Kirov jako první, a odesílají data o pozici nepřítele své mateřské lodi. Kirov detekuje vrtulníky, ale netuší, kde je americká loď.

Pokud zůstane Zumwalt neodhalený, čistě teoreticky se může dostat na dostřel ke Kirovu. Ruský bitevník na druhé straně, bude chtít udeřit na americkou loď. Bohužel pro ruskou stranu, všechny systémy Kirovu od satelitního zaměření až po naváděcí systémy Granitů jsou založené na radaru. Kirov by mohl vypustit své střely ve směru, kde tuší že Zumwalt je, a aktivní naváděcí radary Granitů by měly být schopny zaměřit malý radarový odraz amerického torpédoborce.

psali jsme: Ruská jaderná monstra třídy Kirov dostanou proti-lodní střely s rychlostí 5 Machů!

Ale i když by Granity mohly Zumwalt zaměřit, jeho protivzdušná obrana by se s tím měla vyrovnat. Vybaven minimálně osmnácti raketami protivzdušné obrany SM-2, a několika desítkami raket Evolved Sea Sparrow Missile, by Zumwalt pravděpodobně zlikvidoval většinu Granitů.

Může se Zumwalt zapojit se svými děly? Záleží na situaci. Při maximálním dostřelu 130 km, bude trvat jejich let k ruské lodi 161.89 sekund. Dokonce i když Zumwalt bude přesně vědět, kde Kirov je, poletí střely příliš pomalu, aby ruskou loď zasáhly. Pokud bude Kirov navíc měnit směr, je zásah zcela nepravděpodobný.

Konečný výsledek tohoto scénáře: nerozhodně.

Ani jedna strana nemůže přesně zaměřit tu druhou. V budoucnosti a s novými zbraněmi, jako je například protilodní střela dlouhého dosahu, by měl Zumwalt skutečnou výhodu. Nebo projektil 155 milimetrů schopný přijímat naváděcí signál z bezpilotní letadlo by byl také užitečný.

Aktuálně Zumwalt není schopný se dostat dostatečně blízko, aby zaměřil Kirova děly, a naopak Kirov není schopný využít svých radarem naváděných zbraní. Boj je tedy přerušen a může pokračovat jindy.

Kyle Mizokami, The National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace