Ruský letoun poprvé narušil jihokorejský vzdušný prostor, odpovědí byla varovná palba

Ruský letoun poprvé narušil jihokorejský vzdušný prostor, odpovědí byla varovná palba
23 / 07 / 2019, 07:45

Jihokorejské stíhače F-15K a KF-16 vypálily několik varovných střel poté, co se tři ruské a dva čínské letouny pohybovaly v tzv. identifikačním pásmu protivzdušné obrany Koreje a jeden ruský stroj potom pronikl dvakrát během krátké doby do jihokorejského vzdušného prostoru.

/AKTUALIZOVÁNO/ - Ruské ministerstvo obrany nejprve popřelo, že by vojenský letoun narušil jihokorejský vzdušný prostor, nicméně posléze podle BBC ruská oficální místa Jižní Koreji oznámila, že do jeho vzdušného prostoru se dostal ruský stroj následkem poruchy a že proniknutí do jihokorejského vzdušného prostoru bylo neúmyslné. Čína, jejíž několik letadel mělo rovněž narušit jihokorejský vzdušný prostor, pak skrze ministerstvo obrany rázně odmítla, že by jakýkoliv stroj pronikl do tohoto prostoru.

 

Jihokorejské stroje vypálily několik varovných výstřelů na jeden z ruských letounů, který na několik minut narušil jihokorejský vzdušný prostor u ostrova Tokdo. Ruský stroj se sice stáhl, ale asi po hodině se do jihokorejského vzdušného prostoru vrátil, takže stíhače opět zahájily varovnou střelbu.

Podle agentury Jonhap se stalo vůbec poprvé, že ruský letoun narušil vzdušný prostor Jižní Koreje, i když příležitostně dochází k narušení identifikačního pásma protivzdušné obrany země právě ruskými letouny.

Soul nyní hodlá zaslat Rusku oficiální protest za tento incident a očekává vysvětlení a jeho vyšetření. Není také zatím jasné, jaké ruské stroje se pohybovaly v identifikačním pásmu protivzdušné obrany a jaký letoun pronikl následně do vzdušného prostoru Jižní Koreje.

 

 

Zdroj: en.yna.co.kr, cnn.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace