Soutěž na nákup malého letadla pro přepravu ústavních činitelů vyhrál v minulém týdnu tryskáč Global 5000 kanadského výrobce Bombardier. Ten ministerstvu nabídla firma Omnipol, kterou premiér Andrej Babiš opakovaně ve sněmovně kritizoval a jejího vlastníka Richarda Hávu spojoval s Miroslavem Kalouskem a korupčními praktikami.
Létá s olympioniky, vrcholnými delegacemi nebo třeba s věřícími za papežem. „Vládní letka je permanentně vytížená a některé stroje, jako třeba Challenger pamatují 70. léta a vykazují velkou poruchovost,“ hájil ministr obrany Lubomír Metnar vypsání tendru na malé dopravní letadlo na podzim před poslanci výboru pro obranu.
Výběrová řízení proběhla k dnešnímu dni celkem dvě. Do prvního se totiž přihlásil pouze jeden uchazeč, který však nesplnil stanovené požadavky. Resort v obou případech požadoval použitý nebo nový stroj schopný přepravit 14 až 19 cestujících, aby v letadle byla nejméně čtyři křesla u stolku a aby bylo možné v něm napolohovat nejméně šest míst na spaní. To vše s předpokládanou cenou cca 661 milion korun bez DPH, stálo v zadávací dokumentaci. Takto přísná specifikace navozuje otazníky, zda nebyla zakázka ušita na míru jednomu stroji a skutečnost, že se do finále dostaly tři firmy, švýcarská firma STM Aircraft, český Glomex a Omnipol a všechny nabídly stejný typ letadla, podezření ještě umocňuje. Jak navíc uvedl server ozbrojeneslozky.cz Letoun Global 5000 model BD-700-1A11 byl dodáván v různých konfiguracích a pro imatrikulační značku VP-CBF je uvedeno 13 sedadel,“ což by mělo automaticky nabídku vyřadit ze hry.
Jelikož důležitým kritériem byla cena, logicky musela vyhrát nejnižší nabídka, tedy ta od společnosti Omnipol. Pochybnosti navozuje rovněž původ letadla a do hry dost možná vstoupí české tajné služby.
Letoun Global 5000 podle Lidových novin v minulosti totiž provozovala ruská společnost Insat Aero, sídlící v Moskvě. Konkrétní stroj je pak registrován v leteckém rejstříku na Kajmanských ostrovech. Jako poslední majitel byla v roce 2014 uvedena společnost s ručením omezeným Adilmar Park Ltd, která sídlí na Britských Panenských ostrovech, tedy daňovém ráji.
Tendr s předpokládanou cenou 661 milionů korun bez DPH ale není dosud uzavřen, protože jeden z uchazečů, firma STM Aircraft, se odvolal. „ Jedna z neúspěšných firem podala námitku a nyní běží zákonná lhůta související s jejím vypořádáním,“ uvedl k případu mluvčí Ministerstva obrany.
V krátké době jde o další zakázku, kterou získala firma Omnipol, pro níž pracuje bývalý ředitel odboru vzdušných sil sekce MO generál Bohuslav Dvořák. Naposledy v prosinci došlo k nákupu dvou nových pasivních radarů Věra NG od pardubické firmy ERA, která spadá pod Omnipol. Oproti původním 750 milionům se však cena vyšplhala na 1,5 mld.