Ruský Pancir S1/SA-22 Greyhound – zázračná zbraň, která je nyní k smíchu

Ruský Pancir S1/SA-22 Greyhound – zázračná zbraň, která je nyní k smíchu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA |Popisek: Pancir S1
16 / 04 / 2024, 13:45

Pokud existuje nějaký kus ruského vybavení, který je příkladem toho, jak byla ruská vojenská technologie přehnaně medializována a nyní představuje jen terč vtipů, je to pravděpodobně Pancir S1/SA-22 Greyhound Ground Based Air Defense System (GBADS).

V krátkém období několika let, ve skutečnosti méně než 5 let, se Pancir S1/SA-22 Greyhound stal z respektovaného a obávaného kusu pokročilé technologie protivzdušné obrany kouskem k vtipům a pro smích.

Panzir S1

Systém lze považovat za pokračování vývoje sovětského 2K22 Tunguska/SA-19 Grison, se kterým sdílí stejnou kombinovanou raketovou a automatickou kanónovou výzbroj jako jeho předchůdce, ale ve vylepšené generaci. Systém byl údajně financován Spojenými arabskými emiráty poté, co Rusům po rozpadu Sovětského svazu došly prostředky. První prototyp Rusko dokončilo v roce 1994 a představilo na výstavě vojenské techniky MAKS 1995.

Pancir S1 je samohybný raketový systém země vzduch středního dosahu. Jeden komplet tvoří raketomet, radarový vůz a velitelské stanoviště, ale většinou je součástí i vozidlo s náhradními raketami. Účelem Panciru je ochrana vojenských, průmyslových a administrativních zařízení proti letadlům, vrtulníkům, přesné munici, střelám s plochou dráhou letu a UAV. Zároveň by proti stejným cílům měl být schopen chránit i operační jednotky. 

Pancir S1 je schopen pracovat v plně automatickém režimu s reakční dobou 4-6 sekund. Interval mezi odpálenými raketami má být neuvěřitelných 1,5 vteřiny. Měl by být schopen integrace s S-400 a vytvořit tím pádem dvouvrstvou obranu, které chybí jen systém na krátkou vzdálenost, ale vzhledem k deklarovaným možnostem by to vlastně nemělo být zapotřebí. V každém případě podle Oryxu bylo na Ukrajině již zničeno 21 Pancirů k dubnu 2024, což je velmi vysoké číslo. 

Rusové hledají náhradu za Panzir-S1

 

Asadova Sýrie podepsala v roce 2006 objednávku 50 kusů tohoto systému za 1miliardu dolarů a o jejich nákupu uvažovalo i Srbsko. Bohužel neštěstí pro ruský systém začalo v roce 2018, kdy byl Pancir zničen při izraelském odvetném úderu na íránské cíle v Sýrii a na systém se snesla kritika, že není schopen si poradit s ničením menších cílů, jako jsou právě drony.

Palba z Panzir S1

V letech 2019 a 2020 Turci tvrdili, že zničili několik jednotek Pancir S1/SA-22 Greyhound v Sýrii pomocí útoků dronů a byla z těchto akcí zveřejněna i videa. Mnoho variant Panciru bylo zničeno nebo zajato po jejich nasazení v Libyi v rukou ruských žoldáků Wagner Group. A nyní si Pancir S1/SA-22 Greyhound nadále zadělá na ostudu během ruské agrese na Ukrajině, protože Ukrajinci zajali několik variant ruských specifikací, a tak jsou jeho technická tajemství dále ohrožena (pokud tedy ještě nějaká má).

Pokud tedy existuje nějaký konkrétní kus ruského vybavení, který poukazuje na selhání ruské technologie v reálných provozních podmínkách, na rozdíl od teoretických předpokladů a úžasných specifikací na papíře a on-line je to právě Pancir S1/SA-22 Greyhound.

Ostatně už dva roky zpátky server defence-blog.com uvedl, že Rusové se poohlížejí po náhradě za problémový protiletadlový systém Pancir-S1. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva obrany, který server zmiňuje, ruská armáda i námořnictvo jsou nespokojené s komplexem Pancir-S1 a chtějí úplně nový systém, který by byl výkonnějším a z hlediska nákladů levnější.

Tagy článku

-->