Ruský Pancir S1/SA-22 Greyhound – zázračná zbraň, která je nyní k smíchu

Ruský Pancir S1/SA-22 Greyhound – zázračná zbraň, která je nyní k smíchu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Pancir S1
19 / 03 / 2022, 09:00

Pokud existuje nějaký kus ruského vybavení, který je příkladem toho, jak byla ruská vojenská technologie přehnaně medializována a nyní představuje jen terč vtipů, je to pravděpodobně Pancir S1/SA-22 Greyhound Ground Based Air Defense System (GBADS).

V krátkém období několika let, ve skutečnosti méně než 5 let, se Pancir S1/SA-22 Greyhound stal z respektovaného a obávaného kusu pokročilé technologie protivzdušné obrany kouskem k vtipům a pro smích.

Systém lze považovat za pokračování vývoje sovětského 2K22 Tunguska/SA-19 Grison, se kterým sdílí stejnou kombinovanou raketovou a automatickou kanónovou výzbroj jako jeho předchůdce, ale ve vylepšené generaci. Systém byl údajně financován Spojenými arabskými emiráty poté, co Rusům po rozpadu Sovětského svazu došly prostředky. První prototyp Rusko dokončilo v roce 1994 a představilo na výstavě vojenské techniky MAKS 1995.

Asadova Sýrie podepsala v roce 2006 objednávku 50 kusů tohoto systému za 1miliardu dolarů a o jejich nákupu uvažovalo i Srbsko

Bohužel neštěstí pro ruský systém začalo v roce 2018, kdy byl Pancir zničen při izraelském odvetném úderu na íránské cíle v Sýrii a na systém se snesla kritika, že není schopen si poradit s ničením menších cílů, jako jsou právě drony.

V letech 2019 a 2020 Turci tvrdili, že zničili několik jednotek Pancir S1/SA-22 Greyhound v Sýrii pomocí útoků dronů a byla z těchto akcí zveřejněna i videa. Mnoho variant Panciru bylo zničeno nebo zajato po jejich nasazení v Libyi v rukou ruských žoldáků Wagner Group.

A nyní si Pancir S1/SA-22 Greyhound nadále zadělá na ostudu během ruské agrese na Ukrajině, protože Ukrajinci zajali několik variant ruských specifikací, a tak jsou jeho technická tajemství dále ohrožena (pokud tedy ještě nějaká má).

Pokud tedy existuje nějaký konkrétní kus ruského vybavení, který poukazuje na selhání ruské technologie v reálných provozních podmínkách, na rozdíl od teoretických předpokladů a úžasných specifikací na papíře a on-line je to právě Pancir S1/SA-22 Greyhound.

Ostatně už dva roky zpátky server defence-blog.com uvedl, že Rusové se poohlížejí po náhradě za problémový protiletadlový systém Pancir-S1. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva obrany, který server zmiňuje, ruská armáda i námořnictvo jsou nespokojené s komplexem Pancir-S1 a chtějí úplně nový systém, který by byl výkonnějším a z hlediska nákladů levnější.

Zdroj: Clorox, Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace