Ruský protivzdušný komplex S-350 Viťaz: Sázka na jistotu s nepopiratelnými výhodami

Ruský protivzdušný komplex S-350 Viťaz: Sázka na jistotu s nepopiratelnými výhodami
Autor fotografie: Zumlik CC BY-SA 3.0|Popisek: S-350 Viťaz
27 / 04 / 2020, 13:00

Ruský systém S-350 Viťaz patří do rodiny osvědčených protivzdušných komplexů.

Rusové nemají jen k dispozici osvědčený protivzdušný systém S-400, ale brzy budou mít i také svůj ,,trumf" v podobě systému S-500. Na něm se se začalo pracovat v roce 2014 a na podzim minulého roku prohlásil ředitel společnosti Rostec Sergej Chemezov, že sériová výroba nejpokročilejšího protivzdušného systému S-500 začne v roce 2020. Ve službě je stále starší systém S-300, který má být postupně nahrazen právě S-350 Viťaz.

V roce 2019 prošel tento systém úspěšně státními zkouškami. Ve stejném roce byly zařazeny i do služby, i když se původně počítalo již s rokem 2013. Na konci února 2020 obdržela vojska vzdušně-kosmické obrany obdržely první baterii S-350. Jeden systém je vybavem 12 raketami, dalších 24 střel je potom v rezervě. Systém může používat rakety 9M96E2, 9M96E či 9M100. Raketa 9M96E2 má dolet 120 km, 9M100 10 km a 9M96E 60 km.

Rakety S-300/400/500 jsou koncepčně podobné, tedy odpalovány v kolmé poloze z tubusu s tzv.chladným startem, tedy vymeteny mimo tubus, kde teprve dojde k zážehu letového motoru. Koncepce kolmého startu umožňuje, na rozdíl například od amerických Patriotů, okamžité navádění na vybraný cíl v okruhu 360°, tedy není nutno rozmisťovat více odpalovacích zařízení v různých směrech. S-350 svojí konfigurací, jak již bylo řečeno, je spíše prvek ochrany základen, tedy rakety odpáleny po otočení odpalovacího kontejneru na určený směr. Zatím není jasné, zda se bude jednat o horký (jako BUK), či chladný (jako S-300-500) start.

Za vývojem komplexu S-350 stojí společnost Almaz-Antey. Je určen primárně pro zásah aerodynamických a balistických cílů operujících v nízkých výškách, jako jsou například naváděné rakety, vrtulníky, letouny a další. Podle ruských zdrojů může S-350 zničit například podzvukovou naváděnou střelu GM-86 či raketu AGM-158.

Je zajímavé, že původně záměr počítal s nahrazením samohybných protiletadlových systémů středního doletu Buk právě komplexy S-350. Z tohoto plánu však sešlo, neboť zbraňové systémy S-350 nesplnily nutné standardy, a proto bylo posléze rozhodnuto, že komplex bude plnit hlavně úkoly teritoriální obrany a bude tedy rozmístěn na místních základnách k ochraně nejdůležitějších ruských neuralgických bodů - administrativních, průmyslových a vojenských zařízení. Není také vyloučeno, že systém může být nasazen v regionu Arktidy, jak uvedl server Air Recognition.

Pro Rusy představuje S-350 zajímavé řešení, který má své nepopiratelné výhody. Na mysli máme především relativně nízkou pořizovací cenu a provozní náklady. Není tedy pochyb o tom, že S-350 je pro vojska vzdušně-kosmické obrany výhodným řešením, i když ne tak široce využitelné jako jiné systémy.

 

Zdroj: rbth.com, Air Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.