Ruský raketový systém S-400 vs americké strategické bombardéry B-52 - kdo s koho?

Ruský raketový systém S-400 vs americké strategické bombardéry B-52 - kdo s koho?
23 / 04 / 2019, 10:00

Server Defence-blog.com zvedl téma atraktivní nejen uprostřed tureckých námluv s Ruskem. Raketový protivzdušný systém S-400 a jeho schopnost působit proti bombardérům B-52H Stratofortress. Téma je aktuální mj. kvůli současnému nasazení šesti bombardérů ze základny Barksdale v Louisaně v oblasti spadající pod americké Evropské velitelství - a jejich letům poblíž ruských hranic.

B-52 provádějí lety v oblasti Baltského moře, a s ohledem na blízkost ruské hranice jsou nevyhnutelně předmětem zájmu ruské protivzdušné obrany. Ruské stíhací letouny proti nim startují, a na dostřel byly nedávno rozmístěny také baterie systému S-300, od Gvardějského po Baltijský okres v Kaliningradské oblasti. Podle Rusů pět Stratofortressů provádělo 28. března nácvik jaderného útoku proti cílům v Rusku, včetně Petrohradu. Podle Američanů prováděly letouny nad Norským mořem ve spolupráci s norskými F-16 nácvik útoku balistickými střelami mimo dosah radarů a mimo bojový rádius ruských stíhačů MiG-31.

Systém S-300 je ve službě od roku 1978. Podle verze mají jeho střely výškový dosah 25-30 km a dostřel 47-250 km. Rusko ovšem od roku 2007 disponuje také systémem S-400, dříve označovaným jako S-300PMU-3. Ten může odpalovat střely 40N6 s dostřelem 400 km a výškovým dosahem 185 km (ty ovšem ještě patrně nejsou schopné operačního nasazení), 48N6 s dostřelem 250 km a výškovým dosahem 60 km, 9M96E2 s dostřelem 120 km, výškovým dosahem 30 km, a 9M96E na krátké vzdálenosti do 40 km a výškovým dosahem 20 km.

Slavný strategický bombardér slouží 64 let, byl nasazen ve Vietnamu, v operaci Pouštní bouře, v Afghánistánu, Iráku i Sýrii.

Systém S-300 svými parametry může samozřejmě bombardéry B-52H ohrozit také. Letoun této koncepce nemá prakticky žádnou šanci vyspělým protiletadlovým systémům uniknout, resp. přímo proniknout do blasti, kterou brání. A aby se jim vyhnul, jeho jedinou zbraní může být právě balistická střela, jež má sama dostatečný dosah (B-52H mohou nést střely AGM-86 s nukleární nebo konvenční hlavicí s dosahem 2400 km nebo protilodní AGM-84 Harpoon s dosahem 125 km).

Podle současné analýzy provedené Švédskou obrannou výzkumnou agenturou (FOI) jsou S-400 nebezpečné především pro letouny včasné výstrahy AWACS nebo pro dopravní letouny pohybující se v nízkých nebo středních výškách, a to do vzdálenosti 200-250 km, a proti agilním stíhacím nebo bitevním letounům či balistickým střelám v malých výškách je účinný nejvýše do vzdálenosti 20-30 km.

Zároveň systém S-400 omezuje, že jsou jeho střely řízené jediným radarem, a je tedy zranitelný protiradarovými střelami. Bude také nezbytné po plném zavedení střel 40N6 s dostřelem 400 km kombinovat při zaměřování cílů v letové hladině pod 3000 m data z předsunutých nebo leteckých radarů.

V ostrém konfliktu do případného střetu B-52 a S-400 promluví množství různých faktorů. V každém případě jsou parametry S-400 významným posílením schopností již tak sofistikované ruské protiletadlové obrany.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace