foto: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Logistická podpora S-400
Potíže ruské protivzdušné obrany jsou obecně dost známé a páteřních S-400 obzvlášť. Tentokráte se ovšem Rusům podařilo zničit ukrajinský bitevník Su-25.
K sestřelu ukrajinského Suchoje Su-25 došlo zřejmě 13. prosince. Podle dostupných informací za zničením letadla stojí ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf. Pilot se raketě nezvládl vyhnout a zahynul. Na smutné situaci je zajímavá jedna věc. S informací přišlo několik účtů na síti X a to například věrohodný Cloooud a především osvědčená skupina OSINT Warfare. Sestřel Su-25 potvrdili i Rusové, u těch to ovšem není překvapivé. V každém případě v západních médiích o události není ani slovo. Ta se primárně zabývají i často zcela nepodloženými informacemi o ruských ztrátách a ukrajinských jen zcela minimálně.
Potíže S-400 Triumf
O nedostatcích S-400 se napsalo mnoho. Válka na Ukrajině zásadním způsobem narušila jejich pečlivě budovanou pověst špičkového systému protivzdušné obrany. Podle respektovaného polského serveru Defence24 měli Rusové před válkou k dispozici 26 pluků protivzdušných pluků Triumfů. Každý pluk se skládá ze dvou praporů, z nichž každý má osm odpalovacích zařízení. K tomu je nutné připočíst velitelské vozidlo, radar a logistickou podporu. Takže celkově měli Rusové k dispozici asi 416 odpalovacích kompletů. Oryx píše o ztrátě dvou velitelských vozidel, osmi radarů a šestnácti odpalovacích kompletů.
Oryx potřebuje trojnásobné potvrzení ztráty k tomu, aby zbraň zahrnul do svého seznamu. Vzhledem k tomu, že S-400 operují hluboko za frontou, je zde vysoký předpoklad mnohem větších ztrát. Zajímavý je i nepoměr mezi zlikvidovanými radary a odpalovacími zařízeními. Prapor má jen dvě radarová vozidla, takže tyto ztráty odpovídají dvěma plukům. Celá jednotka je bez nich úplně slepá. Ukrajinci se zjevně soustředí na ně. Je nepochybné, že ztráty S-400 budou mnohem větší a celkově se budou blížit minimálně dvěma plukům. To je pro páteřní systém ruské PVO značná ztráta, hlavně se tyto zbraně velmi špatně nahrazují.
Diskuzí kolem S-400 je velmi mnoho. Asi nejzásadnější je jejich schopnost detekce amerických balistických raket ATACMS, které jsou odpalovány ze salvových rametometů HIMARS a M270. ATACMS již zničili několik kompletů S-400, tedy systému, který je proti nim primárně určený. Triumfy jsou zbraně středního a krátkého dosahu, společně s Pancir-S1 by aktuálně měly tvořit základ protivzdušné obrany Ruska. Spekulace o jejich neschopnosti odolat UAV jsou nesmysl. Nejsou proti tomu určeny. Detekční dosah činí 400 kilometrů a standardní střela zasahuje podle Army Technology na vzdálenost 170 kilometrů.

Sestřel Su-25, ale neúspěch S-300PMU-2 v Íránu
Primární určení S-400 Triumf je letectvo a řízené nebo balistické střely. Modernější S-500 není náhrada, ale doplnění. Prometeus je orientovaný dokonce na cíle na nízkém orbitu. V zásadě jednání ukrajinského letectva a armády jasně hovoří o tom, že S-400 pro letadla znamená nebezpečí. Ukrajinci v době, kdy se blížilo dodání F-16, zahájili kampaň proti Triumfům a celkem úspěšně. Výsledek byl mimo jiné ten, že Kreml přemístil tyto systémy z Kaliningradu na Krym. Reálně to stejně moc nepomohlo. Krymský most stojí jen proto, že Ukrajinci ještě chtějí. Váže značné síly, které chybí někde jinde.
V každém případě se jsou F-16 stejně aktuálně používány jako součást ukrajinské protivzdušné obrany. A to zřejmě právě kvůli S-400 a jasné převaze ruského letectva. Obavy z kvality Triumfů ohledně detekce letadel a jejich sestřelu jsou oprávněné. Su-25 ukrajinského letectva je toho důkazem. Ale jedná se o relativně velký a pomalý bitevník. Čerstvý škraloup je z Íránu, tam S-300PMU-2 podle Defence News zřejmě padly za oběť moderním izraelským F-16 a F-35I Adir. A íránské systémy mají mnoho společného s S-400. Takže pochybnosti z druhé strany ohledně S-400 nejen zůstávají, ale i vzrůstají. Teherán následně oznámil, že Triumfy nechce.
Tagy