Ruské Wunderwaffen: Sarmat pro překonání obrany Západu

Ruské Wunderwaffen: Sarmat pro překonání obrany Západu
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 10 / 2016, 13:30

V poslední době se s ruským "Wunderwaffen" roztrhl pytel. Ruští analytici se předhánějí v modelování situací, kdy jejich technologie zničí své západní protějšky.

Konstantin Sivkov, ruský doktor vojenských věd se dostal do povědomí zejména svou studií, jak desítky let stará letadlová loď ruského námořnictva Admiral Kuzněcov sama zlikviduje prakticky celý svaz americké letadlové lodi.

Jeho nejnovější studie se zase naopak zaměřila na likvidaci amerického loďstva pomocí střel Zirkon, které prý americkou obranu překonají jako nic. Zvláštností pana doktora Sivkova je to, že americké zbraně fungují jen s úspěšností několika procent, zato u ruských počítá s desítkami procent.

Sarmat

Nejnovější ruskou zbraní hromadného ničení je těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat, s motory na kapalné palivo, celkovou hmotností 100 tun a nosností až 10 tun. Ta má nahradit střely Vojvoda (NATO označení SS-18 Satan), které byly částečně rozebrány v rámci dohody START-1, částečně byly vyřazeny po uplynutí své životnosti.

Sarmat má svého předchůdce překonávat ve všech ohledech, kromě celkové hmotnosti (Satan vážil 211 tun). Kromě vyšší nosnosti, bude Sarmat podle ruských údajů schopen překonat vzdálenost 17 000 kilometrů a ponese až 15 hlavic, každá o 150-300 kilotunách. I při vysoce supersonických rychlostech (nad Mach 17) je Sarmat schopen měnit trajektorii a výšku tak, aby ho nebyl schopen zachytit protiraketový obranný systém.

Sarmat je také schopen nést kinetické hlavice, ničící cíle bez jaderného výbuchu, je mnohem přesnější než Satan a tedy není nutné, aby byly jaderné hlavice s tak obrovskou kapacitou jako u předchůdce, který nesl až 750 kilotun v jedné hlavici.

Letové zkoušky nové rakety mají proběhnout v prvním čtvrtletí roku 2017 a pokud vše půjde podle plánů, raketa má být nasazována u jednotek během roku 2018 (TASS).

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace