Ruský systém protivzdušné obrany S-500: Mají se Američané obávat o své stealth letouny?

Ruský systém protivzdušné obrany S-500: Mají se Američané obávat o své stealth letouny?
26 / 01 / 2019, 10:00

Rusové pilně pracují na protiletadlovém kompletu nové generace S-500 Prometej, za jehož vývojem stojí společnost Almaz-Antey. Má se jednat prozatím o nejúčinnější protiletadlový komplet, o němž však panuje také nemálo polopravd či mýtů.

Na systému S-500 Prometej se začalo pracovat v roce 2014, je tedy zhruba pět let ve vývoji. Podle některých médií mělo Rusko již systém otestovat minulý rok, kdy měl S-500 sestřelit cíl na vzdálenost necelých 500 km.

Informace o S-500 jsou zatím poměrně kusé, nicméně nám mohou přiblížit, jaké bude mít systém vlastně schopnosti. Co vlastně zatím o něm víme? S-500 má představovat nejnovější ,,přírůstek do rodiny ruských protiletadlových kompletů, nicméně má být zatím nejefektivnější protiletadlovým systémem, který má Rusko k dispozici. 

Jednou z důležitých informací je (také neověřenou) schopnost systému detekovat a současně zaútočit na 10 bojových hlavic balistických raket letících rychlostí přes 7 kilometrů za sekundu. Protiletadlový komplet S-500 má mít také zabudován několik různých radarových systémů proti rozličným cílům. Například má mít S-500 různé radary k detekci letadel, vrtulníků, dronů či raket. Součástí systémů má být mimo jiné bojový řídící radar 91N6A (M), multirežimový radar 76T6, modifikovaný radar 96L6-TsP či radiolokační komplex Jenisej.

V uplynulých měsících se také objevují zprávy, že S-500 může být mimo jiné ,,zabijákem" amerických letounů se schopnostmi stealth, F-22, F-35, či B-2. Toho se mají obávat i někteří vysocí vojenští představitelé USA. Nicméně v praxi to není příliš pravděpodobné a je to spíše součástí propagandistické výbavy prorusky orientovaných médií.

S-500 má nahradit protiraketový systém A-135, který Rusové stále užívají,a která chrání Moskvu a její okolí, přičemž nový protiletadlový komplet má být hotov podle plánů v roce 2020. Rusko chce rozmístit místo systému A-135 5 baterií S-500 kolem Moskvy. S-500 má rovněž ,,kooperovat" s protivzdušnými komplety S-400, čímž se nahradí starší komplety S-300. 

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace