Ruský systém protivzdušné obrany S-500 Prometheus: Dokáže ,,ultimátní" zbraň ohrozit F-22 či F-35?

Ruský systém protivzdušné obrany S-500 Prometheus: Dokáže ,,ultimátní&quote; zbraň ohrozit F-22 či F-35?
01 / 05 / 2018, 14:30

Server nationalinterest.org informuje o ruském systému protivzdušné obrany nové generace S-500.

V současné době je systém protivzdušné obrany S-400 více než žádaným zbožím. Projevilo o něj zájem Turecko, Čína či Indie. Ta je blízko dohodě s ruskou stranou, do Číny se již systém S-400 dodává, Turecko přijde ,,na řadu" v roce 2019. Možná ještě atraktivnějším zbožím bude v blíže nespecifikované budoucnosti protiletadlový komplet nové generace S-500 Prometej, na němž pracuje společnost Almaz-Antey, a o němž informuje server nationalinterest.org.

psali jsme: Turecko začne dostávať systémy S-400 z Ruska v roku 2019

Informace jsou však prozatím sporé. To, co server zdůrazňuje, je fakt, že S-500 bude moci zaměřit a sestřelit cíle ve výšce přes 60 mil, což je výše, než je schopen zaměřit jakýkoliv jiný protivzdušný systém. Technické charakteristiky však zůstávají zatím utajené. Pokud se však potvrdí informace, které prosakují z ruských médií, bude moci S-500 detekovat a současně zaútočit na 10 bojových hlavic balistických raket letících rychlostí přes 7 kilometrů za sekundu.

Protiletadlový komplet S-500 má mít také zabudován několik různých radarových systémů proti rozličným cílům. Například má mít S-500 různé radary k detekci letadel, vrtulníků, dronů či raket. Součástí systémů má být mimo jiné bojový řídící radar 91N6A (M), multirežimový radar 76T6, modifikovaný radar 96L6-TsP či radiolokační komplex Jenisej.

Nationalinterest.org se zmiňuje i o schopnostech naváděných raket 40N6, které mají dolet 400 kilometrů a jež vypouští i současný systém S-400. Systém naváděných raket 40N6 se však má údajně lišit od všeho, co je možno nalézt na ostatních systémech protivzdušné obrany.

psali jsme: Americké drony s laserem proti ruskému protivzdušnému systému S-400

Každopádně nationalinterest.org připomíná, že někteří američtí armádní činitelé mají obavy z toho, že S-500 bude tak výkonný, že by mohl představovat ohrožení i pro letouny F-22, F-35 či B-2.

Všechny informace o S-500 je však brát se značnou dávkou rezervy. Pokud by však nová generace protiletadlového kompletu byla skutečně nasazena do akce, byl by to pro Rusko další technologický pokrok. Z dostupných informací pak vyplývá, že S-500 by mohl být hotov v roce 2020, to je však pouze předpoklad, nikoli fixní termín.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace