Ruský tank Armata zavítá na obranný veletrh IDEX 2021. K vidění bude i nové bojové vozidlo T-15

Ruský tank Armata zavítá na obranný veletrh IDEX 2021. K vidění bude i nové bojové vozidlo T-15
Autor fotografie: Dmitrij Fomin (CC BY 2.0)|Popisek: T-14 Armata
18 / 02 / 2021, 13:00

Ruský tank T-14 Armata nebude chybět na prestižním veletrhu obranných technologií IDEX 2021 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Spolu s Armatou představí Rusové také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15, jehož základ tvoří rovněž platforma Armaty.

Prestižní obranný veletrh IDEX 2021 konající se v Abú Zabí bude první významnou mezinárodní zastávkou pro ruský tank T-14 Armata, informoval server Defence Blog. Společně s Armatou bude možnost vidět i nové ruské bojové vozidlo pěchoty T-15, jehož základ tvoří platforma Armaty.

Nicméně, jak připomíná server Defence Blog, do SAE se nedostane reálná technika z důvodu koronavirové pandemie. Vývoj Armaty se kromě jiného potýkal zejména s nespolehlivými motory a problémy s termovizními kamerami. Zmíněné potíže by však měly být podle ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova již minulostí.

t-15

                                                    T-15 Armata (Foto: Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0)

 

Manturov již v červenci 2020 prohlásil, že o Armatu je zájem a jsou registrovány i přednostní žádosti ze strany potenciálních zahraničních zákazníků. Ruský ministr však tehdy nezmínil, kteří zahraniční zákazníci to jsou, a tak můžeme jen spekulovat.

,,Bytelně" působící BVP T-15 tvoří součást rodiny Armata, protože jeho základem je platforma tohoto ruského tanku. Vozidlo o hmotnosti necelých 50 tun pohání motor o výkonu 1 342 kW, může dosáhnout maximální rychlosti na silnici 75–80 km/h, v terénu potom 45–50 km/h. Dojezd činí 500 km. Co se týče zbraňové výzbroje, vozidlo bude osazeno dálkově ovládanou věží Bumerang-BM s kanonem ráže 30 mm, koaxiálním kulometem ráže 7,62 mm a protitankovými naváděnými střelami Kornet.

Ráže 30 mm pro kanon se však jevila příliš slabá, protože je jím je vybaveno také BVP Kurganěc-25, nicméně ten se řadí do lehčí kategorie, jeho hmotnost činí 25 t. Proto byla ,,zjednána náprava" v podobě bojového modulu DUBM-57 a rychlopalného automatického kanonu ráže 57 mm.

Uvidíme, jak Armata či T-15 nakonec na prestižním veletrhu IDEX 2021 zaujmou. U Armaty je však vývoj stále poněkud mlhavý, například není jasné, zda existuje pro tank výrobní linka, či byly dokončeny státní zkoušky. Třeba Rusové v nadcházejících měsících odhalí pro odbornou i laickou veřejnost více.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku