Ruský traktor opětoval palbu a pak odletěl – hlídková loď kombinovaná s ponorkou

Ruský traktor opětoval palbu a pak odletěl – hlídková loď kombinovaná s ponorkou
Autor: Rubin Media Center|Popisek: Hlídkový člun Boss
20 / 02 / 2022, 10:00

Kde jinde než v Rusku – společnost Rubin představila druhou verzi ponorné hlídkové lodi "Boss", která kombinuje výhody ponorky a hladinové hlídkové lodi.

Jedná se o největší verzi s délkou cca 72 m a běžným výtlakem asi 1 300 t. Nárůst velikosti oproti první verzi umožňuje nabídnout vyšší funkčnost. Nové tvary vzdáleně připomínají obrovský americký torpédoborec Zumwalt. Ruská loď díky výkonnému motoru dosahuje rychlosti až 21 uzlů. Větší trup umožňuje nést silnou výzbroj, která obsahuje automatické malorážní dělo, dvě odpalovací zařízení pro řízené střely a čtyři torpédomety ráže 324 mm. Díky této konfiguraci je Boss nebezpečným protivníkem i pro mnohem větší povrchové lodě.

Ponořený Boss

Stejně jako v dalších verzích má loď dva uzavřené multifunkční hangáry pro umístění člunů a zbraní pro výsadkové týmy, bezpilotní letadla nebo jinou užitečnou výbavu. K vyhledávání protivníka nebo narušitelů lze použít jak radar tak sonar, což umožňuje skrytě detekovat cíle a tiše se k nim přiblížit. Loď je možné využít pro cvičení protiponorkových sil a výcvik posádek klasických ponorek. Dosah hlídkové lodi je až 4 000 mil při rychlosti 10 uzlů.

V období snižování vojenských rozpočtů způsobené nutností bojovat s pandemií a jejími důsledky jsou multifunkční lodě čím dál tím žádanější, kdy ruská loď je schopná fungovat jak v mírových, tak bojových podmínkách a její schopnost se ponořit výrazně zvyšuje její bojovou hodnotu a umožňuje řešit úkoly typické pro hlídkovou loď novými způsoby.

Projekt hlídkové lodi Boss je vysoce přizpůsobitelný potřebám zákazníka a podmínkám použití.

Zdroj: Rubin

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace