Ruský útok na Ukrajinu: obětí je možná i unikátní obří letoun Antonov An-225 Mrija

Ruský útok na Ukrajinu: obětí je možná i unikátní obří letoun Antonov An-225 Mrija
Autor: foto: redakce
24 / 02 / 2022, 15:30

Nad letištěm Hostomel údajně proběhlo střetnutí mezi mezi ruskými a ukrajinskými vrtulníky. Podle nepotvrzených zpráv byl během něho zničen jediný existující letoun typu An-225 Mrija (v kódu NATO Cossack), který zde byl umístěn.

Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje. Ruské pozemní a vzdušné síly útočí na různé cíle na Ukrajině.  Boje masivně zasáhly i kyjevské letiště Hostomel, které je továrním letištěm ukrajinského výrobce letadel Antonov. V Hostomelu je také umístěn jediný postavený letoun typu An-225, který provozuje společnost Antonov Airlines.

Nad letištěm měl proběhnout tvrdý boj mezi ruskými a ukrajinskými vrtulníky. Byl An-225 zničen?

Podle dosud nepotvrzených zpráv bylo největší nákladní letadlo na světě An-225 zničeno při požáru hangáru, kde byl šestimotorový letoun umístěn. Nezávislé potvrzení není možné a v současné době získat, a není k dispozici ani žádné potvrzení z oficiálních zdrojů.

video: youtube

An-225 poprvé vzlétl v roce 1988. Byl určen pro přepravu raketoplánu – s raketoplánem Buran poprvé vzlétl v roce 1989. Několikrát přistál během svých dopravních misí i v České republice na letištích v Praze či Ostravě. Letoun s posádkou šesti osob a se šesti motory (každý o tahu 229 kN) je dlouhý 84 m, vysoký 18,2 m, s rozpětím křídel 88,4 m. Hmotnost prázdného stroje činí 175 tun, maximální vzletová pak dosahuje 600 tun.

Zdroj: austrianwings.info, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace