Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0|Popisek: Salvové raketomety TOS-1A v akci
Názvy, které ruští konstruktéři či vojáci dávají svým zbraním, mají rovněž působit psychologicky, jako určitý výsměch nepříteli či zastrašovací prostředek. Rusové jsou pověstní tím, že rádi dávají svým zbraním různá přízviska či názvy, třeba podle květin či řek.
V probíhající válce jde také o psychologické momenty. Rusko je známé tím, že pojmenovává například svá některá vozidla či houfnice po květinách. Sovětské samohybné dělo 2S7 Pion tak je ,,pivoňka", sovětský/ruský samohybný kanón 2S5 pak hyacint, samohybný minomet 2S4 tulipán. Měla platit nepsaná rovnice, že čím krásnější květina, tím bylo i ,,ničivější aroma".
Mohli bychom také najít ,,sérii" přírodních živlů jako tornádo či uragán, které platí v tomto případě pro těžký raketomet Tornado-S, respektive samohybný raketomet BM-27. Ale květiny nejsou v tomto případě všechno. Existuje také ,,říční série". Systémy protivzdušné obrany dostávají obvykle názvy řek - Volchov (S-75M Volchov), Něva (S-125 N2va), Dvina (SA-75 Dvina) a tak dále.
Později, již v 90. letech se objevují u sovětských, respektive ruských zbraňových systémů také jména postav z knih. Salvový raketomet TOS-1 si tak vysloužil přezdívku Buratino, od západních odborníků pak malebnou přezdívku Pinocchio, která na druhé straně žádné obavy nepřátel zřejmě nevzbuzovala. Někdy dochází i k něžnostem, dobrým příkladem je pojmenování rakety MS-24 ,,láska".
„Zbraň obvykle dostane jméno během vývoje,“ vysvětluje vojenský historik Jurij Knutov. Pojmenovávání zbraní však není něčím novým, používá se přirozeně také na Západě a jinde. USA dávají svým zbraním například zastrašující jména, platí to třeba o hybridním protiletadlovém kompletu Avenger (Mstitel) či protiletadlovém přenosném raketovém kompletu země-vzduch Stinger (Žihadlo). Oba tyto systémy dodávají Američané na ukrajinské bojiště. ,,Tím (názvy zbraní) se snaží psychologicky ovlivnit potenciálního nepřítele," říká k tomu Knutov.
Nicméně když už jsme u těch zastrašujících názvů u zbraní, i Rusko má ve své výzbroji obrněné vozidlo BMPT Terminator, což může evokovat známou filmovou postavu o nezničitelném stroji.
Zajímavé je, že některé názvy ruských zbraní vznikají také lidovou tvořivostí a nepojmenovávají je ani konstruktéři, ani vojáci. To platí například u obávaného podvodního dronu Poseidon. Jméno pro toto ,,supertorpédo" totiž vybrali sami lidé během hlasování na webu ruského ministerstva obrany v roce 2018. Při hlasování se objevil také například návrh názvu Kraken. Výzva lidem, aby pomohli vybrat pro zbraň jméno, však neplatila jen u Poseidonu, ale také laserového komplexu či řízené střely s jaderným pohonem.
Některé názvy, jména či přezdívky ruských zbraní jsou opravdu pozoruhodné. Dávají zbraňovému systému i jiný rozměr než ten, který má za primární cíl zneškodnit vybraný nepřátelský cíl. Jde přirozeně také o psychologii, a takto to chápou samozřejmě jak na Východě, tak i na Západě.
Zdroj: kp.ru