Ruským tankistům bude hořet ukrajinská půda pod nohama - Británie dodala moderní zbraně

Ruským tankistům bude hořet ukrajinská půda pod nohama - Británie dodala moderní zbraně
foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0/Tanky T-90

Situace na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou je nepřehledná, ale napětí roste. Rusko sice tvrdí, že nechystá žádnou agresi, ale značné úderné síly, což tankové jednotky jsou, na hranicích nenechávají nikoho v klidu.

Samozřejmě preferováno je diplomatické řešení, jak naznačila návštěva německé ministryně zahraničních věcí Annaleny Baerbockové v Moskvě, kde jednala se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Starý matador ruské politické scény na mladou německou političku zhlížel spatra, ale to je jeho problém, v danou chvíli za ní stojí nejen německá vláda, ale i státy EU a NATO. To se potvrdilo, když Británie rozhodla o dodávce zbraní pro Ukrajinu, a let byl veden mimo vzdušný prostor Německa. V opačném případě by Lavrov okamžitě ministryni „setřel“, že mluví o míru a Německo pouští přes své území zbraně k hranicím Ruska. Spolupráce se vyplácí.

Británie dodala 1260 ručních protitankových zbraní NLAW od švédské firmy SAAB. Zdá se to jako velké číslo, ale pokud vezmeme v úvahu délku ukrajinsko-ruské hranice, zas taková síla to není. Ale vzhledem k rozmístění techniky na druhé straně hranice se dá předpokládat hlavní směr případného útoku a tam moderní zbraně soustředit. A NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon) je tzv. „gamechanger“.

Tato zbraň má několik zásadních výhod v porovnání s jinými. Lze ji použít ve vzdálenosti 20-800 m, což není tak rozdílné od jiných zbraní, ale zásadní je, že ji lze odpálit i z uzavřené místnosti nebo bunkru. Při boji ve městě nebo z opěrných zodolněných bodů neocenitelná věc. Je možné nastavit typ úderu hlavice, a to buď přímým úderem proti slabě pancéřované nebo nepancéřované technice a proti bunkrům či budovám, nebo hlavice útočí shora proti obrněné technice. Střelec zaměří cíl, 5 sec. jej sleduje a odpálí, a to i při viditelnosti jen malé části cíle. Hlavice nastoupá asi 1 m nad osu přímé viditelnosti (LOS) a na cíl se navede samostatně shora, kde je tanková technika nejméně chráněná.

A toto jsou faktory, jež by v případě tankového útoku mohly ruským ozbrojeným silám způsobit značné ztráty. Je možné či pravděpodobné, že by se průlom ukrajinské obrany zdařil, ale otázkou zůstává za jakou cenu.

Podpořit Ukrajinu se rozhodla i Kanada vysláním jednotky speciálních sil, jež jsou neocenitelné k vedení průzkumu, případně diverze v týlu protivníka. Lze se domnívat, že budou k dispozici satelitní snímky, ale detailní informace z místa je k nezaplacení. Co by Ukrajina dále potřebovala? Určitě je to protivzdušná obrana proti nízkoletícím cílům a především dronům. Všechno to jsou defenzivní prostředky a Rusko tak nemůže spustit mezinárodní kampaň.

Je nutno zmínit, že jak uvedla ministryně obrany Jana Černochová, země V-4 jsou připraveny Ukrajině též pomoci, jen ukrajinská vláda musí jasně definovat své potřeby a priority.

 

 Zdroj: Defense News, Twitter, analýza redakce

Tagy