foto: GoodFon / Public domain/Čínský torpédoborec třídy Type 052D
Čína se postupně snaží dohnat absolutní převahu US Navy ve velkých hladinových lodích. Třída torpédoborců Type 052D je toho páteřním příkladem, hned vedle stavby velkých letadlových lodí.
Oslavy Dne ruského námořnictva jsou pro Kreml i Rusy samotné velkým zklamáním ve stínu zkázy Černomořské flotily a neschopnosti zprovoznit letadlovou loď Admirál Kuzněcov nebo třeba raketový křižník Admirál Nachimov. Polský WPtech označuje oslavy za velmi skromné a uvádí, že kromě čínských plavidel se akce v Baltském moři zúčastnily i indické a alžírské lodi, tedy tradiční odběratelé ruské techniky. Obě země se ovšem v poslední době od Rusů odklání také. Jednak jsou ovlivnění velmi silným americkým lobbingem, ale současně také konflikt na Ukrajině Rusům přinesl zcela zásadní zhoršení pověsti jejich zbraňových systémů.
AESA u Arleigh Burke a čínských torpédoborců Type 052D
Číňané na ruskou přehlídku do Baltského moře vyslali podpůrnou loď Honghu Type 903A a především nový torpédoborec Jiaozuo třídy Type 052D. V zásadě se jednalo o nejsilnější loď na oslavách, což je samo o sobě pro Rusy velmi tristní. Jiaozuo je 24. lodí své třídy z celkových 25. Budovat velké hladinové loďstvo vyžaduje velké množství zkušeností a právě dlouholetá praxe Američanů dělá z US Navy to, čím je. Konstrukce velké letadlové lodi, jako je nejnovější Gerald R. Ford, je technologicky vysoce náročná a Čína, koneckonců v současnosti už i Rusko, mají přeci jen v tomto ohledu velký deficit.
Nejnovější čínská letadlová loď Fujian má sice údajně funkční magnetický katapult, což je velmi moderní záležitost, ale výtlak činí zhruba 80 000 tun. To je pořád o 20 000 tun méně než mají americké letadlové lodi, ale především čínské plavidlo nemá jaderný pohon. To výrazně snižuje dobu její operační schopnosti na moři bez doplnění paliva. Torpédoborec Type 052D je zcela zjevně koncipován jako konkurence pro páteřní třídu amerických torpédoborců Arleigh Burke. Čínská loď má však zhruba o tisíc tun menší výtlak než americký torpédoborec, tedy 7 500 tun.
Rychlost obou lodí činí 30 uzlů, byť o Arleigh Burke se píše, že zvládne být ještě rychlejší. Zajímavé je, že i při rozdílu v tonáži, jsou obě lodi zhruba stejně dlouhé. Tedy 155 metrů. Nutno podotknout, že v třídě Arleigh Burke bylo postaveno již 73 lodí (11 je vestavbě) ve čtyřech variantách, které se svými specifikacemi pochopitelně mírně liší. Klíčová je přirozeně výzbroj. Type 052D má aktivní elektronický radar 346 s fázovým skenováním (AESA) a v kombinaci s moderním systémem řízení boje Type 349A by měl podle Číňanů mít torpédoborec podobné schopnosti jako americký legendární AEGIS, který je na všech lodích třídy Arleigh Burke a křižnících Ticonderoga.

Provnání Arleigh Burke a Type 052D
Jedna věc ovšem je to, co Peking avizuje a druhá otázka zní, jaká je realita. AEGIS je bojem prověřený špičkový systém, ale čínská záležitost je prakticky neznámá. Type 052D je vybaven odpalovacími zařízeními VLS s 64 komorami, které jsou uzpůsobeny pro širokou škálu střel. Patří mezi ně HHQ-9, námořní varianta ruských S-300 s doletem 120 kilometrů a schopností ničit cíle až ve výšce 50 kilometrů nad zemí. Jejich naváděcí systém je údajně založen na získaných řešeních amerického systému MIM-104 Patriot. Raketa může být naváděna jinou lodí, než ze které byla vystřelena. Arleigh Burke používá prověřené střely země-vzduch RIM-66M a RIM-156.
Obě třídy jsou pochopitelně vybaveny sonary a navigačními a vyhledávacími radary. Američané používají opět prověřené protilodní střely Harpoon, na Type 052D najdeme neznámou YJ-18 SSM. Mezi oběma třídami jsou však dva zásadní rozdíly. Zatímco Arleigh Burke používá střely s plochou dráhou letu Tomahawk, u Číňanů není zcela jasné, zda mají střely země-země. Američané navíc na torpédoborec instalují DDG-88, což je vysokoenergetický laser s optickým sledováním. Ten Type 052D jistě nemá. Ten nejzásadnější rozdíl je ovšem v tom, že Arleigh Burke jsou prověřené v boji a čínské torpédoborce jsou zatím velkou neznámou. Na závěr je proto třeba uvést již jen to, že Rusové mají oči pro pláč a o podobných technologiích aktuálně jen sní.
Tagy