Rusové opouštějí arktickou vojenskou základnu, vojáci putují do ukrajinského mlýnku na maso

Rusové opouštějí arktickou vojenskou základnu, vojáci putují do ukrajinského mlýnku na maso
Autor: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Ruské arktické jednotky
07 / 07 / 2022, 09:00

Nejnovější satelitní snímky ukazují odliv techniky a vojáků z ruské základny Alakurtti poblíž finských hranic. Podle finského vojenského experta Marka Eklunda Moskva s největší pravděpodobností přesune část svých arktických sil do bojů na Ukrajině.

Za normálních okolností bylo na základně ubytováno asi 2 100 vojáků.

Alakurtti je pro Finsko nejhrozivější ruskou základnou severně od polárního kruhu. Satelitní snímky, ke kterým se dostal portál Yle, ukazují, že zmizelo velké množství vojenské techniky. Od poloviny května bylo odvezeno přes sto vozidel včetně desítek obrněných transportérů a jejich počet odpovídá výzbroji bojového úseku praporu.

Finské webové stránky uvádějí, že nejméně třetina a možná dokonce polovina z více než 2 000 vojáci opustila základnu. "Je velmi pravděpodobné, že byli posláni vlaky na Ukrajinu," říká Yle Marko Eklund, finský vojenský expert, který sleduje ruské ozbrojené síly přes 20 let.

Jak zdůrazňuje, čerpání sil z Alakurtti dokazuje, že Rusko verbuje nové vojáky na frontu, ačkoli oficiálně se v Rusku o polární mobilizaci nemluví.

Základna Alakurtti Finům nedává spát. Nejde jen o bezprostřední blízkost hranici mezi oběma zeměmi, ale také o to, že se tam umístěné jednotky specializují na boj v arktických podmínkách.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace