Rusové porovnávají T-72 a T-90M a jsou nadšení hlasovým asistentem. Podle Ukrajinců Rusko ztratilo již 3094 tanků

Rusové porovnávají T-72 a T-90M a jsou nadšení hlasovým asistentem. Podle Ukrajinců Rusko ztratilo již 3094 tanků
Autor fotografie: foto: armyinform.com.ua, CC BY 4.0|Popisek: Zničený ruský T-90A
14 / 01 / 2023, 14:00

Ruská osádka tanku poskytla rozhovor reportérům ruských médií Izvestija. V pátek 6. ledna velitel tanku T-90M Proryv s volacím znakem Světlij porovnal rozdíl v ovládání a výkonech tanků T-72 a T-90M. Videonahrávku srovnání zveřejnilo Ministerstvo obrany Ruské federace.

Světlij je s možností stát se velitelem tanku T-90M samozřejmě spokojen. Říká, že první věc, která na něj dělá dobrý dojem, je lepší systém řízení palby. Od T-72 se T-90M liší také výzbrojí. Zastaralé sovětské kulomety NSVT nyní nahradily kulomety Kord, což je konstrukce z konce 20. století a je čistě ruská. Tento těžký kulomet má ráži 12,7 x 108mm. Jeho rychlost střelby je 600-650 ran za minutu, úsťová rychlost je 860 m/s a účinný dostřel je 2000 m.

Velký význam přikládá Světlij novým pozorovacím systémům – denním, nočním a termovizním. Podle jeho názoru může osádka T-90M s novými elektrooptickými systémy mířit rychleji než s těmi, které se používají v T-72. Podle velitele tanku se zlepšil i obraz a obrysy cíle v elektrooptickém systému. Na rozdíl od tanku T-72 má tank T-90M kameru s výhledem dozadu.

video: Izvestija

Komentář a názor tohoto tankového velitele by vlastně neměl nikoho překvapit. Než převzal řízení tanku T-90, byl velitelem T-72 první modifikace. To znamená, že řídil tank T-72A z roku 1979. Tehdy do této verze tanku sovětští výrobci poprvé integrovali laserový dálkoměr a první elektronický systém řízení palby.

Právě z tohoto důvodu na něj systém řízení palby tanku T-90, který je vybaven také hlasovým asistentem, silně zapůsobil. Nejde však o jediného hlasového asistenta v novém tanku. Další hlasový asistent je integrován do pohonných systémů tanku. Světlij říká, že pokud se jeho tank přehřeje nebo se vyskytnou problémy s pohonem, hlasový asistent ho na to upozorní. Ačkoli je T-90 těžší než T-72, je rychlejší a obratnější.

"Aktivní ochrana je velmi, velmi dobrá. Na T-72 se musel mechanik i velitel dívat na všechny strany zároveň, ale tady už je to jen dopředu," říká druhý velitel T-90 s krycím jménem Broňa.

Pozemní síly používají ke korekci přesnosti střelby T-90M bezpilotní letouny. Již loni, když Centrální vojenský okruh Ruska obdržel velkou dodávku T-90M, začaly první zkoušky obrněných vozidel bezprostředně před jejich odjezdem do Doněcka. Tehdy ruský zdroj uvedl, že při zkouškách bylo pozorováno použití bezpilotních letounů pro přesnou střelbu tanků.

Podle obou velitelů se T-90M dobře hodí k použití jako konvenční dělostřelectvo i k přímé palbě z uzavřeného postavení. To podle obou velitelů tanků umožňuje, aby byl T-90M velmi vhodný v hustém městském prostředí.

K tomu lze dodat, že k  dnešku nizozemský webový projekt Oryx zabývající se zpravodajstvím z otevřených zdrojů (open source intelligence, OSINT) uvádí 40 ztracených ruských T-90 (z toho 29 T-90A, z nich 15 zničených, 1 opuštěný a 13 ukořistěných, 2 T-90S, oba zničené, a 9 T-90M, z nichž byly 3 zničeny, 3 poškozeny, 1 opuštěn a 2 ukořistěny).

V posledních několika týdnech byly z Ruska kromě T-90M dodány také tanky T-80. Jedná se o bojové stroje poháněné plynovou turbínou vybavené dynamickou ochranou Kontakt-1, modernizovaným kanónem 2A46M-1 a novým systémem řízení palby 1A33-1. Tyto tanky se podle listu Izvestija již nacházejí v Záporoží. Před dodávkou, píší Izvestija, provedly ruské tankové jednotky vybavené tanky T-80 cvičení. Během cvičení byly provedeny taktické úkoly střelby za pohybu na cíle na vzdálenost 2 km. Ruských tanků T-80 bylo na Ukrajině podle Oryxu ztraceno bezmála 300.

Podle ukrajinských zdrojů činí celkové ztráty ruských tanků k 11. lednu 2023 plných 3094 kusů.

Zdroj: Izvestija; oryxspioenkop.com

Tagy článku